Memur Maaşlarına Zam Ne Kadar Olacak?

Emekliye ve emekli ikramiyesine yapılan zam sonrası asgari ücrete yapılan zammın gerisinde kalan memur maaşlarına zam beklentileri artarak devam ediyor. Kamuda çalışan yüz binlerce kişi enflasyonun altında kaldı. Bu aşamada seçim öncesi zam yapılması gündeme alınır mı memurlar bu sorunun yanıtını arıyor.

EYT düzenlemesi sonrası emekli maaşlarına zam yapıldı. Yapılan zam sonrası en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu. Bu anlamda Ramazan Bayramı öncesi emekli ikramiyelerine yapılan zam sonrası Mart ay’ının enflasyon rakamlar ortaya çıktı. Böylelikle memur ne kadar zam alacağının merakı içerisine girmiş durumda. Zira artan hayat pahalılığı beklentileri artırmış durumda. Gündem memur maaşlarına zam oldu.

En Düşüm Emekli Maaşı 7.500 TL Oldu

Memurlar 14 Mayısta yapılacak seçimler öncesi maaşlarına zam bekliyor. Zira EYT düzenlemesi sonrası emekli maaşlarına ve ikramiyelerine yapılan artışlar beklentileri artırmış durumda. İkramiyeler 2 bin lira seviyesine çıkarılırken artık en düşük emekli maaşı 7.500 TL oldu.

Memur Maaşlarına Zam Ne Kadar Olacak?
Memur Maaşlarına Zam Ne Kadar Olacak?

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kritik enflasyon rakamları açıklanmış durumda. Bu durumda memurlara ek zam yapılacak mı sorusuna yanıtlar aranıyor. TÜİK verileri yeni rakamları ortaya koymuş durumda. Ocak ayında enflasyon rakamları 6,65 olmuştu. Bu rakam Şubat ayında 3,15 olarak kesinleşti. Son olarak TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamları neticesinde yüzde 2,29 açıklanan oran ile ilk üç aylık artışlar ortaya çıkmış durumda. Memurların zam isteğini Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın yineledi. Bu anlamda sosyal medya ile yaptığı çağrıda seyyanen zam talebinde bulundu.

Memur-Sen Zam Memurlara Seyyanen Talebinde Bulundu

TÜİK Enflasyon rakamlarının ilk üç aylık oranlarının açıklanmasının ardından Mart’ta TÜFE 2,29 oldu. Bu oran ile üç aylık 12,52 oranı ile Memur-Sen Başkanı seyyanen zam talebinde bulundu. Zam talebinin adresi ise sosyal medyadan oldu.

Ali Yalçın kendi hesabından yaptığı paylaşımda üç aylık enflasyonun 12,52 olduğunu, fakın yüzde 4,19 olduğunu belirtti. Bu anlamda gelecek 3 aylık süreçte enflasyon rakamlarının oluşacağı kayıp ile ücretlerin eridiğini belirten Ali Yalçın toplu sözleşme ile yapılan artışlara refah payı verilmesi gerektiğini belirtti.

Enflasyon rakamlarının artmasının ardından memur emeklilerine yapılan zam, EYT Düzenlemesi ve ikramiyelere yapılan zamlar ortaya çıktı. Yılbaşında Asgari Ücrete yapılan zammın gerisinde kalan memurlar refah payı ile zam yapılmasını istiyor. İlerleyen süreçte memur maaşlarına zam yapılacak mı herkes bu sorunun yanıtını arıyor.

Yorum yapın