Memurlara Seçim Vaadi 2-3 Bin Lira Seyyanen Zam Geliyor

14 Mayıs seçimi öncesi memurlara seçim vaadi 2-3 bin lira seyyanen zam şimdiden kulislerde konuşulmaya başlandı. Son dakika haberlerine göre memur ve memur emeklilerine ek zam yapılma sinyali hükümet tarafından geliyor. İddiaya göre 1 Mayıs’ta Erdoğan memurlara ek zam duyurusu yapacak.

Memur ile memur emeklilerine Temmuz ayında zam yapılacak. Ancak 2023 yılında asgari ücrete oranla daha düşük zam alan memurların talebi ek zam yapılması yönünde olmuştu. Ankara kulislerinde konuşulan ek zam müjdesini Erdoğan’ın 1 Mayıs tarihinde vermesi bekleniyor. Memurlar ile emeklilerine seyyanen zam yapılmasını yanında üç formül üzerinde duruluyor.

Erdoğan’ın Müjdeyi 1 Mayısta Vermesi Bekleniyor

Yapılan artışlar ile en düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarıldı. Bu aşamada özellikle Memur-Sen Başkanı Hazine ve Maliye Bakanına ziyarette bulunarak memurlara ek zam talebi iletmiştir. Bu talep henüz yerine getirilmedi. Ancak son kulüslere göre memurlara zam yapılması gündemde. Memurlara 2 ila 3 bin lira aralığında seyyanen zam yapılacağı belirtiliyor.

Ocak 2023 tarihinde memurlara önce yüzde 25 zam yapılmıştı. Sonrasında Ek yüzde 5 lik artışla yüzde 30 zam alan memurlar asgari ücretin gerisinde kaldı. Bu duruma itiraz eden kamu çalışanları yeni yılın başından bu yana bu taleplerini farklı platformlarda dile getiriyor. Memurlar için zam yapılmasında bir diğer formül ise yüzde 30 artış yapılması yönünde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesi kamu çalışanlarına yapılacak zam ile yeni müjde vereceği yönünde beklenti artmış durumda.

İlk Üç Aylık Zam Oranı Netlik Kazandı

Maaşlara yapılan zamlarda belirleyici unsur enflasyon rakamları. Son olarak Mart ayında açıklanan veriler ile yıllık yüzde 50,51 artış oldu. Mart ayı enflasyonu ise yüzde 2,29 oldu. Ocak oranı yüzde 6,65 iken Şubat ayında bu rakam yüzde 3,15 olmuştu. Böylelikle ilk üç aylık süre içinde enflasyona bağlı olarak ek zam orana netleşti. Ancak Temmuz ayında yapılacak zam için ikinci üç aylık enflasyon verilerinin oluşması gerekiyor. Yine de şimdiden SGK ve Bağkur emeklilerine zam yüzde 12,52 ve memurlar ile emeklilerine ise yüzde 10,52 zam yapılması hesaplanıyor. Bu rakamları göz önüne alan hükümetin Mayıs ayında yapılacak seçim öncesi memurlara müjde vermeyi hedefliyor.

Merkez Bankasının 6 Aylık Enflasyon tahmini açıklandı. Bu anlamda tahminler 2023 yılı için yüzde 37,77 oldu. Bu oranlara göre Temmuz ayında memurlara zam oranı yüzde 19,43 olarak tahmin ediliyor. Ancak Merkez Bankasının tahminlerini son yıllarda tutturabildiğini görülmedi. Kaynak https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/son-dakika-memur-ve-emekliye-ek-zam-yolda-1-mayis-ta-erdogan-duyuracak-iste-masadaki-3-formul-ve-meslek-meslek-maas-tablosu/464418/

Yorum yapın