En Düşük Memur Maaşı 14.764 TL Memurlara Zam Görüldü

En düşük emekli maaşlarına yapılan artış sonrasında memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayında yapılacak maaş zammına gözlerini çevirdi. Mart ay’ı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından üç aylık zam oranı netleşti. Buna göre en düşük memur maaşı 14 bin 764 TL olacak.

Memurlara yapılacak zam öncesi sendikalar seyyanen zam ve ara zam talebinde bulunuyor. Bu anlamda Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın Hükümete talebini iletti. Memur ve Memur emeklilerinin artan enflasyon rakamları ile ekonomi açısından ihtiyacı olan farkın ödenmesi talep ediliyor. Ancak hükümet şu anda bu konulara uzak duruyor.

Memur ve Memur Emeklileri Temmuz Zammı Belli Oldu

Asgari ücrete yapılan zammın çok gerisinde kalan memurlar halen ara zam ve seyyanen zam beklentisi içerisinde. Ancak bu konuda hükümet tavrını Temmuz ay’ı olarak koymuş durumda. Bu durumda memurlar muhtemel enflasyon rakamlarına göre ne kadar zam alacağını sorguluyor. Mart ayında TUİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre SSK ve Bağ-kur emeklileri başta olmak üzere memurlar ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı da belli oldu.

En Düşük Memur Maaşı 14.764 TL Memurlara Zam Görüldü
En Düşük Memur Maaşı 14.764 TL Memurlara Zam Görüldü

Son açıklanan enflasyon rakamlarına göre memur emeklilerinin en düşük 9 bin 845 TL maaş alacağı hesaplandı. Bu aşamada en düşük memur maaşı ise 14 bin 764 TL olarak hesaplanmış durumda. En düşük emekli maaşına 2 bin lira zam sonrası 7 bin 500 TL maaş almaya başladı. Bu tutarlar ile 2023 yılının ikinci altı ayında memurlara ve emeklilerine yapılacak zam rakamları merak ediliyordu. Bu anlamda yeni enflasyon rakamlarına bağlı olarak en düşük memur maaşı Temmuz ayında 14 bin 764 TL olacak.

Üç Aylık Enflasyon Rakamları Belli Oldu

Sabah yayınladığı haberde TÜİK enflansyon rakamlar ile Mart ayında yüzde 2,29 kayıtlara geçmiş durumda. Bu durum yıllık bazda ise yüzde 50,51 olarak hesaplandı. Son 14 ayın en düşük seviyeleri olmasına karşın enflasyon halen çok yüksek seyir ediyor. Bu aşamada Ocak ayında enflasyon rakamı yüzde 6,65 olarak açıklanmıştı. Şubat ayında ise bu rakam yüzde 3,15 olarak hesaplandı. Mart ayında ise 2,29 olarak açıklandı. Böylelikle üç aylık enflasyon rakamları ile birlikte 3 aylık memur ve memur emeklisi maaşları da hesaplanabilir oldu.

TÜİK’in açıkladığı veriler ışığında Mart ayında üç aylık zam oranı netlik kazandı. Buna göre 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yaklaşık yüzde 12,52 zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı ise yüzde 4,52 oldu. Bununla birlikte toplu sözleşmede alacakları zam oranı ile birlikte memurlar Temmuz ayında yüzde 10,52 oranında bir artış kazanacak.

Temmuz ayındaki artışlarda Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon rakamları da etkili olacak. Muhtemel bu aylarda meydana gelecek artışlar ile enflasyon farkı daha yüksek olabilecek. Ancak güncel son üç aylık veriler ile en düşük memur maaşı 14 bin 764 TL olacak.

Yorum yapın