Memur Maaşlarına Ek Zam Gelecek mi? Son Durum Ne?

Seçim sürecinde artan enflasyon ile alım gücünün düşmesi özellikle memur maaşlarına ek zam gelecek mi sorusunu gündemden düşürmüyor. Memur maaşları ne olacak? Ufukta zam var mı kamu personeli yakından takip ediyor.

Memur ara zam, ek zam beklentisi içerisindeki umudunu hiç kaybetmedi. Zira Memur-Sen heyeti geçtiğimi günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi ziyaret etmişti. Ziyarette memurların Nebati’den taleplerini ileten Memur-Sen yönetimi beklentilerini sıraladı. Ancak kamu personelinin beklediği adımlar henüz atılmış değil.

Nisan, Mayıs ve Haziran Ay’ı Enflasyon Rakamlarına Göre Memur Maaş Zammı Hesaplanacak

Ocak ay’ında beklenilen zammı alamayan memurlar seçim öncesi ara zam beklentisi içine girmişti. Ancak henüz atılan bir adım yok. Memurlar 2023 yılında ikinci zammını Temmuz ay’ında alacak. Aynı zamanda ne kadar zam alacağını şimdiden merak ediliyor.  Zira TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına istinaden belirlenen bir artış söz konusu olacak. Son olarak Mart ay’ı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık enflasyon bu açıklamaya göre yüzde 50,51 oldu. Üstelik aylık enflasyon tutarı ise yüzde 2,29 olarak bildirildi. Memurlara Temmuz ayında yapılacak zam oranı da Nisan, Mayıs ve Haziran ay’ı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından belli olacak.

Memur Maaşlarına Ek Zam Gelecek mi?
Memur Maaşlarına Ek Zam Gelecek mi?

Özellikle Asgari ücrete önemli artışlar yapan hükümet memurlara 2023 yılı Ocak ayında yüzde 30 zam yaptı. Bu tutar beklentilerin çok altında kaldı. Toplu sözleşme ile belirlenen artış oranlarına enflasyon rakamları ekleniyor. Böylelikle memur maaşlarına yapılan zam oranı belli oluyor. 2023 yılının ilk üç ayında enflasyon yüzde 4,52 olarak hesaplandı. Sonraki üç ay ile birlikte altı aylık enflasyon rakamları üzerinden memurlara maaş zammı oranı hesaplanacak. Bu arada seçim öncesi kamu personelinin merak ettiği hususlardan biri memur maaşlarına ek zam gelecek mi oldu. Ancak bu konuda hükümet kanadından bir açıklama bulunmuyor.

Memurlara Ek Zam Gelecek mi?

En düşük emekli maaşı 5 bin lira iken bu tutarda artışa gidildi ve 7,500 TL olarak açıklandı. Bu durum daha çok teknik açıdan hükümeti zorunlu tuttu. Ancak Temmuz ayında oluşacak enflasyon rakamları ile birlikte memurların maaş zammı belli olacak. Bu aşamada seçim sonrası yeni hükümet ve Cumhurbaşkanı belli olacak. Böylelikle memurların ne kadar zam alacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Yorum yapın