Prof. Dr. Özgür Demirtaş Dolar 24-25 TL, 500 – 1000 TL Basın

Türkiye’de herkes seçime kilitlenmişken Prof. Dr. Özgür Demirtaş  Dolar 24–25 TL olacak dedi. Kahramanmaraş ile 11 ilde yaşanılan 6 Şubat depreminden bu yana sesi çıkmayan ünlü Profesör yaptığı son yorumla Dolar 24 -25 TL derken 500 TL ve 1000 TL banknot basın çıkışı yaptı.

Son günlerde döviz kurları özelikle seçim sonrası ne olacak sorusuna yanıtlar aranıyor. Özellikle seçim sonrası dolar ne olur herkesin merak ettiği başlıca husus. Bu anlamda ekonomi uzmanlarının farklı senaryoları söz konusu oluyor. Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın ekonomi senaryoları da yaptığı açıklamalar ile dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kahramanmaraş’ta yaşanılan depremden bu yana açıklamalarda bulunmuyordu. Ancak son yaptığı açıklama ile herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Özgür Demirtaş yaptığı açıklamada dolar ve ekonomi hakkında yorumlarını dile getirdi. Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Dolar suni olarak 19 TL seviyelerinde tutuluyor dedi. Döviz kurlarının, özellikle Doların serbest bırakılması halinde hızlıca 24-25 TL seviyelerine geleceğini iddia etti. Prof. Dr. Özgür Demirtaş Dolar’ın ülkede suni olarak baskı altında tutulduğunu bilmeyen kalmadı dedi.

Dolar Bırakılırsa 24 – 25 Lira Olacak Dedi

Özellikle ihtacatçı kesimin doların baskı altında tutulmasından rahatsız olduğunu dile getiren ünlü ekonomist açıklamalarına devam etti. Dolar TL seviyesinin yanlış ekonomi politikaları ile enflasyonu tetiklediğini belirtti. Bu yüzden çalışan ve hammadde maliyetleri de fırladı diye sözlerine devam etti.

Doların suni olarak 19 TL seviyelerinde tutulmaya çalışıldığını dile getiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bırakılsa 24-25 lira olacak dedi. Merkez Bağımsızlığı ve liyakatlı yöneticiler ile yönetilmesi gerektiğini belirten Demirtaş 1000 TL’lik banknot basmak lazım dedi. Bakkala giderken bir avuç para taşımamız gerektiğini sözlerine ekleyen Demirtaş; 500 ve 1000 Liralık banknot çıkarın. Olanlar oldu dedi.

Demirtaş’ın bundan önceki yorumları da gündem olmuştu. Özellikle siyasetçilerin kısa vadeli çıkarları için uzun vadeleri yaktığını belirtmişti. Bu sebeple Merkez Bankasının bağımsız olması gerektiğini dile getirmişti. Merkez Bankalarının bağımsız olmadığı ülkelerin krallık olduğunu söylemiş, otokrattır ve sefildir diye dile getirmişti.

Seçime az bir süre kala yaptığı bu çıkış Demirtaş’ı gündem yaptı. Özellikle seçim sonrasında seçim sonuçlarına göre Dolar’ın nasıl şekilleneceği merak konusu…

Yorum yapın