İstanbul Finans Merkezi İle Merkez Bankası Taşınıyor

İstanbul Finans Merkezi Bankalar etabı bugün açılıyor. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Akıllı şehir modeli ile tasarlanan İstanbul Finans Merkezi’ne Merkez Bankası da taşınacak.

Tamamen akıllı şehir modeliyle tasarlanan ve yapılan İstanbul Finans Merkezi’nin bankalar bölümü bugün açılıyor. Açılış Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak. Akıllı şehir imajıyla faaliyete geçecek olan finans merkezi 1 milyon 400 bin metre karelik bir alana sahip. Bu anlamda içerisinde 21 ofis binası, birçok restoran, AVM ile 5 yıldızlı otel bulunuyor. Bir sonraki etapta Merkez Bankasının da bu merkeze taşınması sağlanacak. Gündem İstanbul Finans Merkezi açılışı. Böylelikle burası ekonomi kalbi olacak.

İstanbul Finans Merkezi Bankalar Etabı Açılıyor

Saat 14:00’te açılacak olan İstanbul Finans Merkezinin bütçesi Türkiye Varlık Fonu ev sahipliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca karşılandı. Açılış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

İstanbul Finans Merkezi İle Merkez Bankası Taşınıyor
İstanbul Finans Merkezi İle Merkez Bankası Taşınıyor

Çok geniş bir alanda bankalar ile finansın merkezi olacak İstanbul Finans Merkezi’nin bankalar bölümü açılıyor. Bu proje kapsamında merkeze yurt içinden ve yurt dışından birçok banka taşınacak. Özellikle yurt dışından önemli finans şirketleri ve bankaların taşınacak olması önemini gösteriyor. Bununla birlikte devlet bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasının birimleri de burada faaliyete geçecek.

1 milyon 400 bin metre kare ile büyük bir alana yayılan finans merkezinde 21 ofis binası yapıldı. Alışveriş alanı büyüklüğü ise 100 bin metre kare oldu. Yeşil alan için ayrılan kısım ise 180 bin metre kare olarak planlandı. Bu anlamda Türkiye’nin finans merkezi haline gelecek olan yer sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere planlandı. Ayrıca yapılacak kongreler için 2 bin 100 kişilik bir merkez bulunuyor. Hatta 30 bin metre kare büyüklüğüne sahip 5 yıldızlı bir otel ile hizmet verecek olan İstanbul Finans Merkezi ilgi görüyor.

İstanbul Finans Merkezi İle Merkez Bankası Taşınıyor
İstanbul Finans Merkezi İle Merkez Bankası Taşınıyor

5 Yıldızlı Otel Hizmeti Bulunuyor

Bankalar bölümü tamamlanan ve açılışı yapılan Finans merkezine tamamı bitirilmesi halinde her gün 100 bin ziyaretçi bekleniyor. Aynı zamanda alışveriş merkezi, otel ve burada bulunan yerli yabancı restaurantlar ziyaretçe çekecek. Açık hava ile kapalı alanda oluşan geniş bir alanda zaman geçirmek için yerler bulunacak. Açık alanda 3,3 km uzunluğunda cadde bulunuyor. Ayrıca alışveriş merkez içerisinde giyim, sanat, teknoloji, eğlence ve diğer ihtiyaçlar için büyük bir hizmet yelpazesi bulunuyor.

Burada en çok dikkat çeken hususlardan biri 5 yıldızlı otel olması. Otel ziyaretçilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Bu anlamda otelde 325 oda bulunuyor. Hatta 80 odası uzun süreli konaklama için tasarlanan ayrıca özelliklere sahip bulunuyor.

Finans Merkezinde yarıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu için yer ayrılmış durumda. Hatta Merkez Bankası projenin son etaplarında buraya taşınacak.

Yorum yapın