Basur Memesi Nasıl Geçer?

İlerleyen yaşlarda karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olması nedeniyle basur memesi nasıl geçer sorusuna yanıtlar aramaktadır. Hemoroid olarak adlandırılan basur memesi dış rektum ile anüsteki şişmiş kan damarları sonrasında ortaya çıkar. Böylelikle bağırsak hareketleri yoğun bir ağrılı süreçle kişilerde kendisini göstermektedir.

Basur memesinin oluşumu sonrası kişide klasik olarak rektal ağrı başlar. Sonrasında ise kaşıntı kendisini gösterir. İlerleyen süreçte ise kanama ve hemoroidlerin anal kanala çıkması yani prolapsus başlamaktadır. Nadir olarak tehlikeli gösterilen hemoroid ağrılıdır ve tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Kişi bununla başa çıkmaya çalışırken basur memesi nasıl geçer sorusuna yanıtlar aramaktadır.

İki çeşit hemoroid bulunmaktadır. Biri iç tip olarak rektum içerisinde filizlenmektedir. Diğeri ise dış hemoroid olarak anüs dışında gelişmektedir. İkisi de yanlardan dışkı ile ağrı ve kanamaya neden olabilir. Ancak basit yöntemler ile hemoroit ağrısı hafifletilebilir. Tedavi ile iyileşmesi mümkündür. Ancak tekrarladığı görülmektedir. Bu aşamada hemoroid ile en etkili adım sizlerdeki ağrıyı hafifleteceği gibi en aza indirecektir.

Hemoroide ne yardımcı olur?

Hemoroid ile oluşan ağrıyı hafifletmek ve dindirmek için kişiler evde ne yardımcı olacağını araştırmaktadır. Basur memesi nasıl geçer sorusuna yanıt arıyorsanız öncelikli olarak diyetinize önem vermeniz gerekir. Böylelikle hemoroide yardımcı olacak unsurlar şunlardır.

Basur Memesi Nasıl Geçer?
Basur Memesi Nasıl Geçer?
  • Diyet yapın
  • Diyetinize lifli gıdalar ekleyin
  • Bağırsak hareketlerinizi ertelemeyin. Dürtü ile tuvalete gidin.
  • Tuvalette otururken ayaklarınızı basamaklı bir tabure ile yükseltin.
  • Basur memesinin olduğu yere günlük 15 dakika kadar ılık su içerisinde tutun.

Günlük olarak 20 – 30 gram lif takviyesi almak önemli olmaktadır. Bunun yanında bir çorba kaşığı mineral yağ elma püresi ve yoğurtla karıştırılarak tüketilebilir. Bu sayede dışkı hemoroid tarafından da kolaylıkla kayar. Bu durum sizleri rahatlatır. Yağlı tüketim uzun süreli olmamalıdır. Zira sık yapılan tüketim sonrası sızdırma sorunu ile iç çamaşırınız kirlenebilir.

Şişen Basur Memesine Ne İyi Gelir?

Tuvalet dürtüsü geldiği zaman kendinizi bekletmeyin. Mutlaka tuvalete gidin ve bağırsak hareketlerinizi ertelemeyin. Zira bu durum kabızlık yapabilir. Kabızlık ise hemoroid ağrısını artırır.

Tuvalette otururken ayarların bir basamak yukarıda olması ağrıyı hafifletir. Bunun için bir tabure kullanmak avantaj sağlayacaktır. Böylelikle dışkı daha kolay geçer.

Piyasada hemoroid tedavisi için reçetesiz ilaçlar satılmaktadır. Bu ilaçlar hızlı bir şekilde ağrının en aza indirilmesinde faydalı olur. Ancak tedavinin tamamen geçmesini sağlamaz.

Ağrı ile tedaviye yardımcı olacak bir unsur ise klozet kapağı altına bir leğene ılık su koyun. Böylelikle 10-15 dakika kadar ılık su içerisinde oturun. Bu su sizi rahatlatacaktır.

Hemoroid özellikle kanamaya başladıysa, ağrılı süreç  geçmiyorsa mutlaka tıbbi olarak destek alın. Muayene ile tedavi sürecini başlatın. Lazer tedaviler ile söz konusu basur memesi küçültülebilmektedir. Öyle ki bazı durumlarda tedavi ameliyat ile mümkün olmaktadır.

Basur Dışarı Çıkarsa Ne Yapmalı?

İki farklı basur rahatsızlığından bahsetmek doğru olur. Birincisi iç basur diğeri ise dış basur olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda dış basur ile basur dışarı çıkarsa ne yapmalı soruları sorulmaktadır. Kişi özellikle baharatlı, acılı ve asitli yiyecekler yediği zaman bu aşamada ağrısı daha çok olmaktadır. Diyet ile dışarı çıkan basur kendi kendine geçebilir. Özellikle basuru dışarıda olan kişinin sıcak banyo yapması ve ılık su içerisinde oturması kendisini rahatlatacaktır.

Dış basurla ilk kez karşılaşan kişiler özellikle dış basur görüntüleri aramaktadır. Hatta piyasada basur memesini kurutan krem reklamıyla ürünler satılmaktadır. Zira bu ürünlerin çoğu eczanelerde reçetesiz olarak satılabilmektedir. Dış basur memesi nasıl iner olarak araştırmanız bulunuyorsa yukarıda belirtilen hususları uygulamanız halinde kısa sürede etkili bir tedavi etmiş olursunuz.

Yorum yapın