Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri – En Başarılı Fen Liseleri Listesi

Özellikle Liseye geçiş yapacak öğrencilerin ve velilerinin arayışta olduğu Türkiye’nin en iyi Fen Liseleri listesini sizlerle paylaşıyoruz.

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin telaşı velileri ile birlikte Liseye Geçiş Sınavı (LGS) olmaktadır. Bu anlamda sınava hazırlanan öğrenciler en iyi okulu kazanmak ve burada eğitim görmek adına bir yarış içerisinde. Bu aşamada merak edilen hususlardan biri en iyi fen liseleri hangileri sorusunun yanıtı oldu.

En İyi Fen Liseleri Listesi

LGS sınavında tam puan 500. Bu aşamada 470 ve üzeri puan alan öğrenciler iyi bir okula yerleşmeyi hak ediyor. Hatta 500 tam  puanla yerleşen öğrenciler bu anlamda avantajlı. Ancak tam puan alan öğrencilerin bir okula başvuru yapması halinde sayısı çok olduğunda da farklı istatistikler ile öğrenci alımı gerçekleşiyor. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Galatasaray Lisesi 500 puanla başvuru sayısı çok olduğu için elemelerde bulunmuştu. Fakat yerleşim yerine göre bu liste değişmesine karşın Türkiye’nin en iyi fen liseleri şunlar;

  1. Ankara Fen Lisesi
  2. İstanbul Atatürk Lisesi
  3. Çapa Fen Lisesi
  4. İzmir Fen Lisesi
  5. Tofaş Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi

Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri
Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri

ÖSYM’nin puanlarına göre başkentte bulunan en iyi lise Ankara Fen Lisesi olmaktadır. Bu liseye yerleşmede ise en az 490 ve üzeri puan almanız gerekmektedir. Sınavda 1 ya da 2 soru yanlışı olan öğrencilerin yerleşebileceği lisede yabancı dil eğitimi verilmektedir. Burada Fransızca, İngilizce ve Almanca dersleri yabancı dil olarak okutulmaktadır. Lisede Türkçe dil eğitimi söz konusudur. Ancak yabancı dil eğitimine de önem verilmektedir.

Okunmalı Marmara WİFİ Bağlantısı Nasıl Yapılır? Wifiye Bağlanamıyorum Kesin Çözüm

İstanbul Atatürk Lisesi

Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri
Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri

ÖSYM puanlarına göre en iyi liselerden biri İstanbul Atatürk Lisesi olmaktadır. 1982 yılında eğitim öğretime açılan lise bugün gözde okullar arasındaki yerini aldı. Türkçe ana dilinde eğitim veren okulda ayrıca İngilizce dil eğitimi verilmektedir. İstanbul’un gözde ilçesi Kadıköy’de bulunan İstanbul Atatürk Lisesi Türkiye’nin en iyi Fen liseleri arasındadır.

İzmir Fen Lisesi

Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri
Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri

1983 yılından bu yana eğitim veren İzmir Fen Lisesi en gözde liselerdendir. Türkçe diliyle eğitim veren okulda yaklaşık 400 öğretmen görev yapmaktadır. Öğrenci başına düşen öğretmen sayısı ile önemli bir kaliteye sahiptir. Bu okula yerleşebilmek için 490 ve üzeri puan almanız gerekir. Yatılı bölümü olan lisede şehir dışından gelen öğrenciler eğitim almaktadır.

Çapa Fen Lisesi

Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri
Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri

İstanbul Atatürk Lisesinden sonra şehirde en iyi lise Çapa Fen Lisesi olmaktadır. Okulun geçmişi 1848 yılına kadar uzanmaktadır. 428 öğrencisi bulunmaktadır. Türkçe ana dili eğitiminin yanı sıra İngilizce ve Almanca yabancı dil eğitimleri verilmektedir. Bir dönem Anadolu Lisesi olan okul 2014 yılından bu yana Fen Lisesi olarak eğitim vermektedir. Bu okula yerleşebilmeniz için 485 ve üzeri puan almanız yeterli olur.

Okunmalı Sosyal Mavi Kart Nedir İETT

Tofaş Fen Lisesi

Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri
Türkiye’nin En İyi Fen Liseleri

Türkiye’nin en iyi Fen Liseleri listesine Tofaş Fen Lisesi ile Bursa ev sahipliği yapmaktadır. 470 öğrenci kapasiteli okulda İnglizce ve Almanca ile Fransızca yabancı dil olarak verilmektedir. Buradan mezun olan öğrencilerin genel itibarla ODTÜ, İTÜ, Bilkent ve Hacettepe ile Boğaziçi gibi köklü üniversitelere yerleştiği bilinmektedir. Liseye yerleşebilmeniz için en az 485 puan almanız gerekir. Yüzdelik olarak incelendiğinde ise 0,32 diliminde olunması gerekir.

Yorum yapın