Kredi faiz Oranları Düşerse Ne Olur?

Küresel ekonomide ülkeler faiz artırımına giderken Türkiye’nin indirim yapması halinde kredi faiz oranları düşerse ne olur? Birçok kesimin merak ettiği soruların başında geliyor.

Kredilerde faiz oranının düşmesi ülkenin yatırıma yönelmesi anlamına geliyor. Yani mevduat faizinin yüksek olması halinde kişiler yatırımın bu yönlere yapıyor. Ancak faiz düşük olunca daha çok kazanmak için parasını yatırıma yönlendiriyor. Bu anlamda kredi faiz oranları düşerse ülke ekonomisi canlanmış oluyor. Türkiye’de kredi faiz oranları düşerse ne olur? Sorumuzun ekonomi açısından çok olumlu yanıtları bulunmaktadır. Bu sayede muhtemel olacak hususlar şu şekildedir.

Piyasa Canlanmış Olacak?

Merkez Bankası son aylarda sürekli faiz indirimine gitti. Bu aşamadan sonra döviz kurlarında da sürekli dalgalanmalar olsa da; ülke ekonomisinin canlanması için devlet tarafından atılan adımlardan birisi faizle savaşmak oldu. MB faiz indirimi ile kredi ve diğer ürünlerin faizlerinde de düşme bekleniyordu ancak ilerleyen süreçte görüldü ki bankalar daha çok artırmış oldu.

Kredi faiz Oranları Düşerse Ne Olur?
Kredi faiz Oranları Düşerse Ne Olur?

İhracat ve İthalat Yapan Şirketlerin Ödemeleri

Faizlerin inmesi şirketler açısından da önem arz ediyor. Nitekim diğer taraftan şirketler borçlu oldukları rotatif krediler için daha az faiz ödemesi yapacaklar. Düşen faiz enflasyona dolayısıyla da döviz kurlarını yakından etkileyecek. Özellikle döviz kurunun düşmesi ile yurt dışı potansiyeli olarak çalışan şirketlerin ödeme gücü ve dolayısıyla iş yatırımı da artmış olacak.

Konut Sektörü ve Konut Kredilerinde Artış Sağlanacak

Tüketiciyi sevindiren taraf ise kredi kullanacak vatandaşların ödeyeceği toplam faiz tutarında görülecek. Konut kredisi üzerinden örnek verecek olursak; 250.000 TL ve 10 yıl vadeli konut kredisi kullanan tüketici, şimdiki oranlarla en iyi ihtimalle % 1,35 faiz oranı ile kredi kullanabiliyor. Aylık taksit ödemesi 4600 TL ve toplam ödeyeceği faiz tutarı 170.000 TL anlamına geliyor. Faizlerin 1 puan inmesiyle birlikte konut kredisi faiz oranları da düşecek ve bu saye de  vatandaşın ev alma gücü artarken, konut sektörü de canlanmış olacak.

İşletme Kredileri

İşletme Kredisi, Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından yurt dışından döviz olarak  sağlanan ve bankalar aracılığı ile TL olarak bir defada kullandırılan kredilerdir. Vade kısıtlaması olmadığı için ödemelerinizde esneklik sağlar. Bu sayede ödeme sıkıntısı yaşamadan işletmenize yatırım yapabilirsiniz.

  • Yatırım amaçlı bu kredilerde vade kısıtlaması yoktur.
  • Kredi bir yıldan kısa olduğu takdirde KKDF’na tabiidir.

Son olarak enflasyon rakamlarındaki yüzde 36’lık artış sonrası devlet ekonomi politikasında önemli adımlar atıldı. Bu anlamda TL güçlendirme amaçlı olarak döviz kuruna endeksli mevduat bağlamı yapıldı. Sonrasında yatırımların artırılması amacıyla Halkbank eliyle esnafa oldu. Yıl boyunca istihdam sağlanması taahhütü karşılığında faizsiz para verilecek. Bu faizsiz kredi oranının 100 Bin Lira ile sınırlı olduğundan bahsedilse de önümüzdeki süreçte atılan adımlar ile daha cazip kredi ürünleri yatırımın önünü de açabilir seviye gelecektir.

Kısaca kredi faiz oranları düşerse küçük büyük tüm yatırımcılar mevcut döviz kurlarında bulunan parasını yatırımlara bağlayacaktır. Bu yatırımlar sayesinde ise borsa ve sanayimiz şahlanmış olur ve küresel ekonomide büyüme sağlarız. Büyüyen Türkiye ise halkımızın daha çok kalkınması ve refah seviyesine ulaşması anlamı taşıyor.

Yorum yapın