Sosyal Mavi Kart Nedir İETT

İnternette son zamanlarda araştırılan konulardan birisi sosyal mavi kart nedir İETT oldu. Mavi kart ve ayrıntıları içeriğimizde yer almaktadır.

Yaşam özellikle kalabalık şehirlerde toplu ulaşım araçları ile seyahati zorunlu kılmaktadır. Bu anlamda özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Mavi kart avantaj sağlayan bir hizmettir.

İstanbul’da yaşıyorsanız doğal olarak toplu ulaşım araçlarını da kullanmanız gerekir. Bu aşamada bu araçları kullanabilmeniz için kartlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle temassız kartlar sayesinde birçok kişi ulaşım için ödemesini böylelikle yapabilmektedir. NFC özelliği bulunan kartlar sayesinde temassız ödeme yaparak şehir içinde ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul Kart özelliği ile farklı çeşitleri bulunan bir karttır. Bunlar;

 • Öğrenci Kartı
 • Ücretsiz Kart
 • İndirimli Kart
 • Dijital Kart
 • Mavi Kart

İstanbul’da en çok kullanılan ve popüler olan kartlardan biri mavi karttır. Bu kartı kişisel olarak kullanabilirken tüzel kişiliklerde kullanabilmektedir. Aylık ödenen ücretler sayesinde ulaşım sağlayabileceğiniz özelliği bulunan bu kart toplu taşımayı sürekli kullanan kişiler için çok ekonomik özelliklere sahiptir. Bu sebeple sosyal mavi kart nedir araştırılmaları yapılmaktadır.

Sosyal Mavi Kart Nedir İETT
Sosyal Mavi Kart Nedir İETT

Aylık Mavi Kart Ücreti Ne Kadar?

Ekonomik yolculuğun önemli etkenlerinden biri olarak gösterilen mavi kart ücreti ile merak edilen hususlardan biri olmaktadır. Özellikle aylık mavi kart ücreti ne kadar sorguları yapılmaktadır. Bu kartın en önemli özelliği aylık ödenmesidir. Bunun yanında ücretleri de şu şekildedir

 1. Tam Mavi kart 1.177 TL
 2. Öğrenci Mavi Kart 212 TL
 3. Öğretmen, Sosyal Mavi Kart 732 TL

Mavi Dijital Kart Nedir?

İETT bünyesine yeni eklenen dijital kart ne işe yarar merak edilen hususlardan biridir. Bu kartla hesabınıza yükleme yaparsınız ve İstanbul kart harcamaları için ödemeler yapabilirsiniz. Öyle ki NFC özelliği bulunan telefonunuzdan temassız olarak bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hususlar ise şunlardır;

 • Mavi dijital kart satın almak
 • Telefonunuzun NFC özelliği açmak
 • Uygulamayı indirmek
 • Uygulama ile NFC özelliğini aktif hale getirmek
Sosyal Mavi Kart Nedir İETT
Sosyal Mavi Kart Nedir İETT

Bu sayede almış olduğunuz mavi dijital kartınızı ödeme cihazına tutmanız halinde ödemelerinizi dijital olarak temassız yapabilirsiniz. Öyle ki bu özellik banka kredi kartları içinde geçerlidir. Bu sayede kredi kartı ya da banka kartına ihtiyaç duymadan ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır.

Neden Mavi Kart Kullanılmalı

Öncelikli olarak daha ekonomik olması nedeniyle mavi kart kullanılması gerekir. Bu duruma örnekle cevap vermek gerekirse bir kişi günlük toplu ulaşım aracını kullanırken 50 TL ödemektedir. Bu durumda haftanın 6 günü ulaşım sağlandığında bu tutar haftalık 300 aylık ise 1200 TL olarak yansımaktadır. Ancak mavi kart kullanmanız halinde 1177 TL ile ulaşım ihtiyaçlarınız karşılanmış olmaktadır.

Yorum yapın