Vali Muammer Erol Kimdir? Biyografisi

Kayseri, Bünyan ilçesinde dünyaya merhaba diyen Muammer Erol, son olarak Yalova Valisi iken 10 Ağustos tarihinde yayımlanan kararname ile Ordu valisi oldu. Mummer Erol biyografisi ve hayatı içeriğimizde yer almaktadır.

Yalova Valisi görevi esnasında deprem bölgesinde Hatay Hassa’da görevlendirilen Erol başarılı çalışmaları ile tanınan bir mülki amir ve bürokrattır. Zira görev yaptığı yerlerde başarılı hizmetleri ile derin izler bırakmıştır.

Çalışmaları ile herkesin takdirini kazanan Muammer Erol kimdir? 1962 yılında Bünyan’da doğan Muammer Erol, ilk ve orta ile lise eğitimini burada tamamladı. Böylelikle Vali Muammer Erol 61 yaşındadır. Hayali olan İstanbul Hukuk Fakültesini 1984 yılında başarı ile bitiren Erol 1990 yılında enformasyon eğitimi için ABD’ye gitti. Burada altı ay süreyle kalan Erol aynı zamanda İngilizce dilini de öğrendi. Merkez Valisi olarak görev yaptığı dönemde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi yüksek lisans için adresi oldu. Burada Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Ana Bilim dalında tezli yüksek lisans programını tamamladı.

Türk Hukukunda Arabuluculuk ve Teşkilatlanması Kitabını Yazdı

Kitabı olan sayılı valilerden olan Muammer Erol,  2018 yılında “Türk Hukukunda Arabuluculuk ve Teşkilatlanması” başlıklı kitabını tamamladı. Çok iyi derecede İngilizce bilen Vali Muammer Erol evli ve üç çocuk babasıdır.

Vali Muammer Erol Kimdir?
Vali Muammer Erol Kimdir?

Vali Muammer Erol yazmış olduğu kitabında hukuk uyuşmazlıklarında önemli bir husus olan Arabuluculuk konusuna değinmiştir. Zira 6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıkları Arabuluculuk Kanununa değinen Erol yeni bir hakemsiz uyuşmazlık çözümü üzerinde durmuştur.

Arabuluculuk hukuken Türkiye’de uygulanması gereken zorunluluk haline geldiğinden bahseden Erol, arabulucu yetiştirilmesinde Adalet Bakanlığının başarılı çalışmalarından bahsetmektedir.

Vali Muammer Erol Kimdir?

Muammer Erol Nerelerde Görev Yaptı?

Kaymakam adayı, Kaymakam ve Vali olarak mahalli idarelerde önemli görevlerin altına imza atan Vali Muammer Erol’un görev yaptığı yerler şunlardır;

  • 1984 – 1995 Tekirdağ Saray Kaymakam Vekilliği
  • 1995 Mülkiye Müfettişi
  • 1996 Mülkiye Baş Müfettişi
  • 2004-2008 İstanbul Büyükşehir belediyesi İdari Genel Sekreter Yardımcılığı
  • 2009-2013 Elazığ Valisi
  • 2013 – 2016 Konya Valisi
  • 2016 – 2018 Merkez Valisi
  • 10.2018 tarihinden itibaren Yalova Valisi olarak görev yapmaktadır.

Vali Muammer Erol 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ile yıkıcı etki gösteren afet sonrası Hatay ili Hassa ilçesine görevlendirilmiştir. 6 Nisan tarihinden itibaren bölgede 15 gün süre ile hizmet veren Vali Erol burada kısa süre içerisinde başarılı adımlar attı. Zira bu süre içerisinde bölgenin normal hayatına geri dönmesi için gerekli olan koordinasyon ve oryantasyonu sağlayan adımları attı.

Yorum yapın