Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?  Engelli Evde Bakımı Aylığı 4 Bin 336 Lira Oldu

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre evde bakım maaşı 4 bin 336 TL oldu. Engelli bireylere bakım için ödenen tutar için yeni yönetmelik ile detayları belirlendi. Engelli evde bakım aylığı nasıl hesaplanır? Ne kadar Ödenir? İçeriğimizde yer almaktadır.

26 Mayıs 2023 Cuma günü yayınlanan 32303 sayılı Resmi Gazete ile evde bakım yardımı yönetmeliği yayınlandı. İhtiyacı olan engelli bireylerin evlerinde bakımı için yapılacak yardımın başvuru şekli, değerlendirilmesi ve ödenmesi ile ilgili hususları derleyen yönetmelik ayrıca esasları belirliyor. Ekonomi ile durumu iyi olmayan kişiler için evde bakım maaşı bulunmaz bir fırsat oluyor.

Hane Başı Ortalama Gelir İle Ödemeler Belirleniyor

Engelli kişilere evde bakım yardımı yapılmasında en önemli husus hane içerisindeki gelir. Zira hane içerisindeki kişi başı ortalama gelir önemli olmaktadır. Burada yardımın yapılmasında asgari ücretin aylık net tutarı 2/3 az olması yardımın kapısını açmaktadır. Bu tutarda bir gelir bulunuyorsa engelli bireyin evde bakımı için yardım yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?  Engelli Evde Bakımı Aylığı 4 Bin 336 Lira Oldu
Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? Engelli Evde Bakımı Aylığı 4 Bin 336 Lira Oldu

Evde Bakım Yardımı Yönetmeliğinin 4. Maddesi uygulamayı ortaya koymaktadır. Açık rıza verildiğine dair formun doldurulmasının ardından yardım başvurusu yapılabilmektedir. Üvey akrabalar dahil olmak üzere engelli bireylerin eş ve ana babası dahil olmak üzere çok geniş bir aile bireyleri akraba olarak b bendinde tanımlanmıştır. Yardımın yapılmasında ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevlidir. Ancak yardım başvurusunun alınmasında İl ve ilçelerde kurulu olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yetkili olmaktadır. Başvuru ile yetki alan vakıflardaki incelemeciler kişinin hane başı düşen gelir ortalaması, sağlık, psiko sosyal ve ekonomik durumu hakkında raporlar düzenlemektedir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Evde bakım yardımının hesaplanmasında memur aylık katsayısı kullanılmaktadır. Bu katsayının 10 bin ile çarpımı sonucu çıkan tutar evde bakım maaşı olarak verilmektedir. Güncel olarak evde bakım maaşı ne kadar sorgusu yaparsanız memur maaş katsayısı 0,433684’tür. Bu rakamın 10 bin ile çarpılması sonucu ödenecek tutar ortaya çıkmaktadır. Böylelikle güncel olarak engelli maaşı 4 bin 336 lira 84 kuruş olmuştur.

Konuya ilişkin olarak yayınlanan Resmi Gazetedeki yönetmeliği buradan inceleyebilirsiniz. Evde Bakım maaşı başvurusunda istenilen belgeler ise şunlar oldu.

  • TC numarası
  • Yabancı uyruklu kişiler için oturma izin ve yabancı kimlik numarası
  • Sağlık Raparu (engelli birey için)
  • Hanede yaşayanların gelirleri ve varlıkları
  • Açık rıza formu
  • Boşanma varsa boşanma yada aşamasına gösteren belge
  • Gerektiğinde öğrenim belgesi
  • Hane gelir sağlık durumu tespiti belgeleri.

Yorum yapın