Yunan Başbakan Seçimi Türkiye Sınırına Yaptığı Duvarla Kazanacak

Komşu ülke Yunanistan Türkiye’de olduğu gibi seçim çalışmaları yürütüyor. Mevcut Başbakan Kiriakos Miçotakis seçim kampanyasında Türkiye sınırındaki duvarda açıklamalar yaptı. Türkiye korkusu Miçotakis’e seçim kazandıracak. Zira seçimi kazandığı takdirde duvarın uzatma sözü verdi.

Geçtiğimiz aylarda gerilen Türkiye – Yunanistan hattı yaşanan deprem felaketi ile yumuşamaya bıraktı. Bu aşamada yardım için gelen ülkeler arasında Yunanistan’da bulunuyordu. Ankara – Atina arasındaki yumuşama sonrası Yunanistan’da yapılacak seçimlerde yeni bir göç dalgasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Türkiye sınırından gelecek göçmenlerin korkusuna burada Yunanistan sınır boyunca duvar çekiyor.

Miçotakis Açıklamasında Türkiye’ye Mesaj Gönderdi

Yunanistan Başbakanı Kirakos Miçotakis önceki gün basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Başbakan özelilkle seçim kampanyası hakkında  açıklamalar yaptı. Miçotakis, 21 Mayıs’ta yapılacak seçimleri kazanması halinde Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın uzatılacağını açıkladı. Hatta duvarın çekilmesi için AB’den maddi destek istedi. Bu anlamda muhalefet ile hükümet arasında önemli tartışmalar gündem oluşturuyor.

Yunan Başbakan Seçimi Türkiye Sınırına Yaptığı Duvarla Kazanacak

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye – Yunanistan arasında çelik duvar çekilmesi için Avrupa Birliğine çağrıda bulundu. Avrupanın güvenliğini sağladıklarını belirten Yunan Başbakan aynı zamanda muhalefet Syrıza Partisini eleştirdi. Açıklamalarına devam eden Miçotakis, Türkiye ile olan yakınlaşmadan memnun olduklarını belirtti.

Türkiye Sınırına 5 Metre Yüksekliğinde Çelik Duvar Yapılıyor

Yunanistan hükümetinin yaptığı programda Meriç Nehri boyunca 5 metre yüksekliğinde çelik duvar yapmak. Zira bu duvarın 2026 yılına kadar 10 kilometreye kadar uzatılması planlanıyor. Bu anlamda duvarın maliyeti yaklaşık 100 milyon Euro olacağı belirtiliyor.

Atina, Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrasında havaların ısınması ile Türkiye’den daha çok göçmen hareketliliği yaşandığını iddia ediyor. Bu sebeple Türkiye sınırına normalinden daha çok güvenlik gücü konuşlandırdı. Zira gelen göçmenleri geri itme çalışmaları yürütüyor.

İki ülke arasındaki göçmen sorunu sürekli gerilim yaratan bir husus. Bu sebeple Yunanistan bölgeye duvar çekme çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar neticesi Yunanistan Hükümeti ile muhalefet arasında önemli tartışmalar oluyor. Bunun yanında muhalefet ile anketlerde önde çıkan SYRIZA partisi hükümetin 57 kişinin öldüğü tren kazasını kapattığı yönünde açıklamalarda bulunuyor. Bu sayede hükümetin göçmen sorunun dikkat çektiği yönünde açıklamalar söz konusu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis 28 Mart tarihide kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada seçimlerin 21 Mayıs tarihinde yapılacağını açıklamıştı.

Yorum yapın