Sağlık Güvencesi Olmayan Kişiler Nereye Başvuracak

Özellikle 18 yaş üstü sağlık güvencesi olmayan kişiler nasıl muayene olacak? Sağlık güvencesi olmayanlar nasıl ameliyat olur? Tedavi imkanları var mı sorgulamalar arasındadır.

Devlet her daim vatandaşın yanındadır. Sosyal devlet anlayışı ile vatandaşın barınma, korunma, sağlık ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında ihtiyaç duyulması halinde desteğini sağlamaktadır. Vatandaşa elini uzatan devlet farklı yollar ile bu duruma adım atar. Yapılan yasal düzenlemeler neticesinde Genel Sağlık Sigortası yasası konuya ilişkin olarak açıklık getirmektedir.

Genel sağlık sorgulamaları Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Burada hane gelirinin düşük olması halinde genel sağlık sigortası devlet tarafından yapılmaktadır. Böylelikle devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene ve ücretsiz olarak ameliyat olma haklarına sahip olunmaktadır. Kişi finans açısından gelirine göre poliçe ödemesi gerçekleştirmesi gerekir. Bu anlamda geliri düşük olması halinde sağlık poliçesi devlet tarafından karşılanmaktadır.

Sağlık Güvencesi Olmayan Kişiler Nereye Başvuracak
Sağlık Güvencesi Olmayan Kişiler Nereye Başvuracak

e-Devletten Genel Sağlık Sigortası

Kişi kendisine ait genel sağlık sigortası ve durumunu e-devlet üzerinden takip edebilir. Hatta bu talebinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan başvuru ile kabul edilebilmesi için kişinin yaşadığı evdeki yani hanedeki kişi sayısı ve geliri önemlidir. Burada kişi başı geliri düşük olması halinde genel sağlık sigortası yapılır ve devlet tarafından karşılanır.

Genel sağlık sigortası başvurusunda ise atacağınız adımlar şu şekildedir;

  • E-devlete giriş yapın
  • E-hizmetler araması yapın
  • Arama motorundan Sosyal Güvenlik Kurumu yazabilirsiniz
  • Buradan Genel Sağlık Sigortası seçeneğini kullanın
  • Açılan sayfadaki formu doldurun ve gelir testi başvurusunu yapın.

Sosyal Yardımlaşma Vakfından Genel Sağlık Sigortası

Gelir testi yapılmasında bir diğer yol ise Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıdır. Vakıflar yapılan başvurular ile genel sağlık sigortası hizmeti gerekli sorgulamalar ile yerine getirmektedir. Böylelikle sağlık güvencesi olmayan kişiler için muayene ve ameliyat olma imkanları sağlanmış olur.

Genel sağlık sigortası kapsamında başvuru yapmanız için kimliğiniz yeterlidir. Bu anlamda TC numaranız ile yapılan sorgulamada kayıtlı olan ikametinizdeki hane başı geliri ve kişi başına düşen gelire göre hesaplama yapılarak genel sağlık sigortası işleminiz tamamlanmaktadır. Asgari ücrete göre yapılan hesaplamalar söz konusudur. Bu aşamada brüt asgari ücretin üçte biri tutarından gelirini bulmuyorsa genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır. Temmuz 2023 yılına kadar genel sağlık sigortası primi ise 300,24 TL’dir. Ancak Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yapılacak zam ile bu oranda artmış olacaktır.

Yorum yapın