Fosfor Bombası Nedir Ne İşe Yarar?

Son yıllarda artan şiddet olayları sonrası devletlerin savaşı, beraberinde kullanılan mühimmatlardan biri fosfor bombası nedir merak edilmektedir.

Son yıllarda devletlerin savaş içerisinde kalması kullanılan mühimmatlarında önemini ortaya koymaktadır. Dünya genelinde birçok mühimmat çeşidi vardır. Özellikle bomba olarak kullanılan mühimmatlar özellikleri ve amaçlarına göre üretilmektedir. Medyada bu mühimmatlar arasında en çok yer bulan ise fosfor bombasıdır. Zira son olaylar ile gündem fosfor bombası olmuştur. İçeriği ile ölümcül olan bomba insan haklarına karşı uygun olmasa da maalesef taraflarca kullanılabilmektedir. Fosfor bombasının ölümcül olmasının yanında özellikleri şu şekildedir.

  • Zehirlidir
  • Deride yanık oluşturur
  • Deriden vücuda yayılır
  • Karaciğer ve böbreklere zararlar verir
  • İçten içe öldürme özelliği vardır
  • Nefes darlığına neden olur

Özellikle Ukrayna ve Rusya savaşının uzun sürmesinin yanında fosfor bombası kullanıldığı iddiaları söz konusudur. Yasak olmasına rağmen halen kullanıldığı iddialarda yer almaktadır. İlk olarak ingiltere’nin Araplara karşı kullandığı bu bomba çok tehlikelidir. Peki Fosfor bombası ne yapar?

Fosfor Bombası Nedir Ne İşe Yarar?
Fosfor Bombası Nedir Ne İşe Yarar?

Fosfor Bombası Ne Yapar?

Kullanılmasının ardından bulunduğu bölgedeki insanları yavaş yavaş hayattan koparır. Kişisel olarak vücutta bir zararı görünmez. Ancak tene bulaşmasının ardından tüm vücuda yayılır. Özellikle organlara yerleşen bileşenleri kişiyi organ yetmezliğine kadar götürür. Görevini göremeyen organlar sonrası da kişi hayatını kaybeder.

Bir nevi kimyasal silah olan fosfor bombası buhar haliyle yayılmaktadır. Yayılan buharı soluyan kişiler de akciğere yerleşir. Böylelikle nefes zorluğu başlar. Öyle ki bombanın atıldığı bölgedeki tüm canlılar bu olaydan etkilenir. Bu sebeple taraflar bu bombayı kullanmaktan kaçınmazlar. Ancak insan hakları nedeniyle bu bombanın kullanılması dünya genelinde yasaklanmıştır. Kullanıldığı takdirde insanlık suçu işlenmiş olmaktadır.

Fosfor Bombası Nedir Ne İşe Yarar?
Fosfor Bombası Nedir Ne İşe Yarar?

Fosfor Bombası Neden Yasak?

İnsanlık suçu olarak görülen Fosfor bombasının kullanılması yasaktır. Bunun sebebi Uluslararası savaş hakları ile alınmasıdır. Ancak halen bazı savaşlarda kullanıldığı bilinmektedir. Solunum yolları ile insan teninden bulaşan ve zamanla kişiyi öldüren bu bomba kimyasal bir silahtır. Akciğer ve böbrekler kadar beyne zarar veren özellikleri bulunmaktadır.

Fosforu anımsatan bir görünümle atıldığı bölgeye yayılan Fosfor Bombası buharının solunması anlık olarak dahi olsa insanları etkilemektedir. Bazı kişilerde çok daha ciddi etkileri görülmektedir. Öyle ki kemik yanmasına kadar gitmektedir. Fakat dış görünümünde kişilerde bir değişiklik görülmemektedir. Yani içten içe öldüren bir özelliğe sahiptir.

Yorum yapın