Ücretli Öğretmen Maaşı – Okul Öncesi Ücretli Öğretmen Maaşı

Eğitim öğretim yılının açılması ile birlikte henüz atanamayan öğretmenler muhtemel görev alacakları ücretli öğretmen maaşı üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Bunun en büyük sebebi hem harçlığını kazanmak hem vaktini değerlendirmektir. Ancak bu aşamada ne kadar kazanacağını merak etmektedir.

Mezuniyetinin ardından henüz atanamayan öğretmenler ikamet ettikleri yerlerde ücretli öğretmen olarak çalışabilir. Bu anlamda Milli Eğitim Müdürlükleri başvuruları aldıktan sonra açık olan kadrolarda görevlendirmek üzere ücretli öğretmen alımı yapmaktadır. Vaktini değerlendirmenin yanında harçlığını çıkarmak isteyen kişiler özellikle ücretli öğretmen maaşı ne kadar olduğu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu sorunun yanıtını vermek biraz ayrıntı istemektedir. Sebebi ise sınıf öğretmeni ile branş öğretmenleri arasında farklılık olmasıdır. Bununla birlikte branş öğretmenleri girdikleri ders saatine göre ücretlendirme alır. Böylelikle geçici olarak görevlendirilen ücretli öğretmen maaş hesaplama önem kazanır. Finans ihtiyacın özellikle çalışma karşılığı ile giderilmektedir.

Ücretli öğretmenler usta öğretici kadrosunda değerlendirilir ve girdikleri saatleri üzerinden maaş almaktadır. Bu aşamada derse girmemesi halinde maaş alması mümkün değildir. Böylelikle gelir elde edebilmek için derse girmesi gerekir. Ne kadar çok derse girilirse o kadar çok gelir elde edecektir. Ücretli öğretmen maaşı 2023 yılında Eylül ayındaki yeni parametreler ile hesaplanacaktır. Bu parametreler ise asgari ücrete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yaşam koşullarını en iyi hale getirmek isteyen öğretmenler bu anlamda özel dersler vermektedir. Özel ders ücretleri de değişiklik göstermektedir.

Ücretli Öğretmen Maaşı
Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı Hesaplama 2023

Temmuz 2023 ayında asgari ücrete yapılan zam sonrası ücretli öğretmen maaşı artış görmüştür. Böylelikle çalışmak isteyen öğretmenler ne kadar ücret alacağını merak etmektedir. Ücretli öğretmen maaşı 2023 yılının başında gündüz ve gece olarak verilen ders zamanına göre değişiklik göstermektedir. Böylelikle gündüz mesai saatlerinde haftalık 15 saat derse giren ücretli bir öğretmenin Brüt ücreti 910,74 TL olmaktadır. Bu miktar üzerinden gelir vergisi kesintisi 117,49 TL kesilirken damga vergisi kesintisi 6.91 TL olmaktadır. Bunun üzerine SGK kesintisi 127,5 TL olarak yapılır. Toplam kesinti tutarı 250 TL olurken ücretli öğretmen maaşı 2023 yılında 3.500  TL olarak verilmektedir. Yaklaşık olarak hesaplanmaktadır. Bu tutar 15 ders saati içindir. Ders saati artıkça alınacak ücret artış yaşamaktadır.

Ücretli öğretmen maaş hesaplama da gündüz ve gece kat sayısı bulunur. Bu katsayı ile maaş katsayısının çarpımı sonrası brüt saat ücretleri bulunmaktadır. Bununla birlikte gelir ve damga vergisi kesintisi ile SGK kesintisi uygulanmaktadır. Bu kesintiler sonrası kalan kısım ise ücretli öğretmen maaşı olarak yatırılmaktadır. Bu durum usta öğreticiler için geçerli olur. Zira kadrolu öğretmenler 657 sayılı yasaya göre memur maaşı almaktadır. Bu sebeple öğretmen maaşı hesaplama çok farklı olur.

Ücretli Öğretmen Maaşı
Ücretli Öğretmen Maaşı

Yeni Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Eğitim Öğretim yılının başlaması ile birlikte aramalarda en çok yeni ücretli öğretmen maaşı olarak sorgulamalar yapılmaktadır. Bu aşamada maaşın hesaplanmasında kıdem önemli değildir. Yeni ve eski ücretli öğretmenlerin hepsi aynı ücretle maaş almaktadır. Ancak hesaplamada gündüz ve gece ders ücreti farklılık gözetir. Bunun sebebi mesai saati sonrası verilen ders ile bir nevi mesai ücretindeki artış söz konusudur.

2023 ücretli öğretmen maaşı Temmuz ayındaki maaş kat sayısının belirlenmesi ile hesaplanabilmektedir. Bu hesaplamada maaş kat sayısı ders kat sayısı ile ve ders saatinin hesaplanması ile bulunur. Temmuz ayından itibaren haftalık 30 saat derse giren bir ücretli öğretmenin maaşı yaklaşık olarak 7300 TL olacaktır. Yani 30 saat ücretlin öğretmen maaşı 2023 yılında yaklaşık olarak 7300 TL olacaktır. Bu kişiye ayrıca 30 ders karşılığı SGK primi ödenmektedir. Haftalık 40 saat derse giren bir öğretmenin ise maaşı yaklaşık olarak 10 bin TL olacaktır.

Ücretli Öğretmen Maaşı
Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Zaman Yatar?

Ücretli olarak göreve başlayan öğretmenler boş kadronun olduğu bir eğitim kurumunda görevlendirilir. Bu görevlendirme ile derse girenler ücretlerini ders sonunda alır. 657 Sayılı kadroya göre öğretmen olanlar maaşlarını peşin olarak almaktadır. Ancak ders ücretini derse girdikten sonra almaktadır. Bu anlamda görevlendirilenler ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar sorusuna yanıt arar. Ders ücretleri her ayın başında ödenmektedir. Hafta sonu ve tatil günlerinin gelmesi ile bu aşamada ödemeler birkaç gün gecikebilir.

2023 ücretli öğretmen maaşı derse girdikten sonraki her ayın birinde hesaplanarak yatırılmaktadır. Bu anlamda hesaplamalar ve belgelerin hazırlanması ile banka listesinin gönderilmesi ve paranın hesaba aktarılmasında birkaç gün geçebilir. Gecikme nedeniyle endişe duyan öğretmenler neden yatmadığını sorgular. Bunun yanında aldığı maaşı ile birlikte yeni ücretli öğretmen maaşı hesaplama nasıl yapılır merak edilen diğer bir husus olur.

Atanamayan öğretmenlerin ücretli öğretmen olarak görev yapması mümkündür. Bu görevin yapılmasında ise kadrodaki öğretmenin izne ayrılması ya da yeni derslik açılması ile mümkündür. Boş kadro olması halinde öğretmen ataması yapılamayabilir. Bu gibi durumlarda milli eğitim müdürlükleri boş kadrolara geçici olarak ücretli öğretmen ataması yapmaktadır. Atama öncesi duyuru gerçekleştirilmektedir. Böylelikle gerekli kriterleri taşıyan kişiler başvuru belgeleri ile ikametinin bulunduğu Milli Eğitim Müdürlüğüne yapar. Burada başvurular incelenerek ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılmaktadır.

Ücretli Öğretmen Maaşı
Ücretli Öğretmen Maaşı

Okul Öncesi Ücretli Öğretmen Maaşı

Görevlendirilen eğitimciler 24 saat ücretli öğretmen maaşı sorgulaması olarak ayrı bir konuya başlık açar. Ancak 24 saat görevlendirme söz konusu değildir. Normal mesai saatleri içerisinde eğitim verilmektedir. Ancak usta öğretici olarak görevlendirilmesi nedeniyle akşam saatlerinde ve hafta sonları dersler verilebilmektedir. Ücretli öğretmen maaşı 2023 hesaplama bu sayede yapılabilir.

Henüz atanamayan eğitimciler kulübündenseniz yılınızı değerlendirme ve kendinizi bu alanda geliştirmek için ücretli öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Zira bu aşamada ücretli öğretmenlerin maaşı ne kadar merak edeceğiniz bir unsur olur.

Ücretli öğretmenler okul öncesi, sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni olarak yapılmaktadır. Bu aşamada her öğretmenin girdiği ders ücreti saatine göre hesaplanır. Okul öncesi öğretmenler derse girişi tam olur. Böylelikle okul öncesi ücretli öğretmen maaşı merak edilen diğer bir unsur olur. Okul öncesi olarak görevlendirilen öğretmenler günlük altı saat derse girer. Böylelikle haftalık 30 saat derse girmiş olmaktadırlar.

Ücretli öğretmen maaşı okullarda derse girilmesine karşın Milli Eğitim Müdürlüklerinde hesaplanır ve kişinin hesabına yatırılır. Göreve başlama SGK kaydı için önemlidir. Zira ağır yaptırımları söz konusudur. Bu sebeple gününü aksatmadan yapılan SGK girişleri yapılmaktadır. Kişi gündelik olarak harçlığını bu sayede çıkarabilir. Ancak Anadolu’nun bir çok bölgesinde ücretli öğretmen olarak görev yapan kişiler ailelerini geçindirmektedir. Zira uzun süreler öğretmenlik mesleğine atanamayan öğretmenler söz konusudur.

Yorum yapın