Disney Plus’tan Türk Dizi ve Sinemaları Neden Kaldırıldı?

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Disney Plus yayında olan tüm Türk dizi ve sinemalarını yayından kaldırdı. Böylelikle izleyiciler Disney Plus’tan Türk dizi ve ve sinemaları neden kaldırıldı araştırmaları yapılmaya başlandı.

Disney Plus’tan Türk dizi ve ve sinemaları neden kaldırıldı. 2019 yılı sonunda Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Disney Plus izleyicilerine duyuru yapmadan ani bir karar ile dizi ve sinemaları yayından kaldırdı. Türk yapımlarının kaldırılmasına dair henüz platformdan bir açıklama gelmedi. Ancak kaldırılma nedeni hakkında ayrıntılar siyasi düşüncelere bağlı olarak alındığı yönünde. Yaşam haberleri sinemaya getirilen kısıtlama ile gündemi Disney Plus oluşturdu.

Türk yapımlarının yayından kaldırılmasının yanında halen devam eden yapımların sonucu da ne olacak merak konusu oldu. Disney Plus’un Türk yapımlarını neden yayından kaldırdığı tam olarak netlik sağlamış değil. Bir kısım teknik aksaklık nedeniyle kaldırıldığını açıklasa da yabanca yapımların halen yayınlanıyor olması bunu yalanlıyor.

Disney Plus’tan Türk Yapımları Neden Kaldırıldı

Türk yapımlarının kaldırılmasının arkasında ise Amerika Ermeni Ulusal Komitesi bulunduğu iddialar arasında bulunuyor. ANCA daha önce yaptığı paylaşım ile linç kampanyası başlatmıştı. Zira Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden bir dizinin çekilmesi sebebiyle platforma kampanya başlatılmıştı. Bu aşamadan sonra Disney Plus Türk yapımlarına ABD’de erişimi engelledi. Ancak birgün sonra platformdaki tüm dizi ve sinemalara erişim kaldırıldı.

Disney Plustaki Türk yapımları ile ilgili Oda TV tarafından yapılan haberde konuya ilişkin ayrıntılar yer aldı. Ayrıca haberde Disney Plus yetkilisine dayandırılan bir haber ile 30 Haziran’a kadar çekilen yapımların platformdan kaldırıldığı ve hazırdaki içeriklerin akıbetinin ise ileriki bir dönemde belli olacağı yönünde oldu.

Yorum yapın