Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları

Çocuğunuzun anne karnım ağrıyor cümlesi kadar sizleri endişelendirecek az sayıda rahatsızlık olur. Zira Karnım ağrıyor cümlesi ile anne ve babaları endişelendiren hususlar ortaya çıkıyor.

Çocuklarda mide ağrısı nadiren görülür. Görüldüğünde ise yaşam ve hayatı tehdit edici seviyelere kadar çıkar. Ancak karın ağrısı çok korkulacak bir husus değildir. Aniden bir ağrı ortaya çıkmasında mide – bağırsak sorunları kadar tıbbi yardım almanız gereken hususlar sizi bekleyebilir. Öyle ki çocuklarımızın sağlık sorunları en önemli hususların başında gelmektedir.

Evde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları
Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları

Çocuklarda sık görülen mide ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda sindirim sisteminin müdahaleye ihtiyacı ortaya çıkar. Burada meydana gelen ağrı sindirim sisteminin herhangi bir yerinde olabilir. Ya da midede başlayan bir ağrıdan bahsedilebilir. Çocuklar genelde ağrının mideden geldiğini belirttiğini ifade etmek doğru olacaktır. Anneler özellikle oğlumun karnı ağrıyor ne yapmalıyım sorusu sordukları bilinmektedir. Bu durum kız çocukları içinde geçerlidir. Karın ağrısına iyi gelen bitki zencefil çayı olmaktadır. Çocukta oluşan kramp ve sancıları zencefil en aza indirir. Bu anlamda karın ağrısına iyi gelen bitkiler şunlardır;

 • Zencefil Çayı
 • Tarçın Çayı
 • Nane Limon Çayı
 • Rezene Çayı
 • Tarçın Çayı
 • Elma, Muz ve patates püresi

Üşütme ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğunuz doğal olarak kendisine dikkat edemez ve üşütebilir. Böylelikle üşütme ve karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda;

Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları
Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları
 • Muz ve Elma püresi
 • Zencefil Çayı
 • Nane
 • Sirkeli ballı su
 • Limonlu ballı su
 • Yoğurt

Üşütme halinde oluşan karın ağrılarına çocuklarda ve büyüklerde iyi gelmektedir.

Mide ağrısı, dolayısıyla karın ağrısı çeken çocuğun yaşam kalitesi düşer. Okula devamlılık ve diğer etkinlikler büyük derecede olumsuz olarak etkilenir. Bu aşamada bir pediatri doktoruna başvurmanız gerekebilir. Doktorlar çocukların yeme içme koşullarını göz önüne alarak farklı bir yaşam sitili tavsiye edebilir. Özellikle küçük çocuklarda kendisini anlatamıyorlarsa doktorunuz farklı yaşam stillerini devreye alır. En önemli husus bağırsak hareketleridir. Bu aşamada çocuğunuz tuvaletini yapması gerekir. Yaptığı halde hala ağrı bulunuyorsa çocuğunuzun tıbbi olarak değerlendirilmesi gerekecektir.

Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları
Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları

Çocuklar her yaşta mide ağrısı ve sindirim sorunları yaşayabilir. Bu aşamada belirtiler çocuğun yaşına göre değişir. Bu değişiklik ergen bir çocukta olduğu kadar yeni doğan bir bebekte görülebilmektedir. Konuşamayan bebekler ağlama ve mızmız hareketler ile sorununu dile getirmeye çalışır. Ancak 8 yaşında bir çocuk anne karnım ağrıyor diyebilir. Özellikle ağrının en acı olan yerine bağlı olarak tedavi süreci başlar. Hatta sağ alt tarafta bir ağrı varsa apandisit şüphesi olabilir. Bu aşamada mutlaka tıbbi destek alınması gerekir.

Kabızlık

Çocuklardaki karın ve mide ağrısının en temel nedeni kabızlık olmaktadır. Çocuğunuz meyvelerden ve sebzelerden yeteri kadar lif alamadığında kabız olabilir. Bu durum sindirim sistemini yavaşlattığı gibi bağırsak hareketlerini en aza indirir. Rahatsız edici olan kabızlık çok nadir bir acil müdahale durumu ortaya koymaktadır. Kabız olan çocuklar daha gergin olmaktadır. Fakat çocuklarda birkaç gün kaka yapmaması normal olarak görülmektedir. Çocuğun dışkısının sert olmadığı yumuşak olduğu ve çocuğun kaka yaparken zorlanmadığı sürece sorun olarak görülmez.

Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları
Anne Karnım Ağrıyor. Çocuklarda Yaygın Sindirim Sorunları

Enkoprezis aşırı bir kabızlık şeklidir. Kaka yapmak acı verici olduğu için çocuk sert dışkıyı tuttuğunda ortaya çıkmaktadır. Çocukta sertleşen dışkı kalın bağırsağı ve rektumu gerer. Aynı zamanla çocuğun dışkıyı algılama yeteneğini olumsuz olarak etkilemektedir. Sonunda ise anal sfinkter sertleşmiş dışkı etrafında zayıflar. Bu aşamada daha yumuşak dışkının dışarı sızmasına izin vererek iç çamaşırında belli belirsiz izleri bırakır. Bu durumda ebeveynler çocuğun ishal olduğunu düşünebilir. Bu durum aslında kabızlığın daha aşırı bir şekli olduğunu ortaya koymaktadır.

İshal

Çocuklarda ishal olması halinde sürekli tuvalet ihtiyacı ortaya çıkar. Günde üç ve daha fazla sulu dışkı yapıyorsa ishal olduğunu göstergesidir. İshal olan çocukta bu durum iki üç gün sürebilir. Ancak daha uzun sürmesi halinde su kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda enfeksiyondan şüphelenilmektedir. Zira enfeksiyon ile sağlık sorunları ortaya çıkar. Özellikle bebekler ve küçük çocuklarda bu durum ortaya çıkması halinde acilin tıbbi destek alınması gerekir. Bilhassa anne karnım ağrıyor diyen çocuklarınızda aşağıdaki belirtiler olması halinde çocuğunuzu mutlaka doktora götürmelisiniz.

 • 2 günden fazla ishal olması
 • 38+ derece ateşli ishal rahatsızlığı
 • Şiddetli karın ve mide ağrısı
 • Siyah, katranlı ve irin bulunan dışkı yapması
 • Kusma ile beraber ishal

Endişe

Çocuğunuz anne karnım ağrıyor dediğinde özellikle annelerde bir endişe başlar. Ancak çocuklardaki korku, endişe ve kaygılarda karın ağrısına neden olabilmektedir. Öyle ki mide ve sindirim sistemi ikinci beyin olarak algı görür. Gastrointestinal fonksiyonların düzenlenmesinde sinir sisteminin rolü büyüktür. Bu gibi durumlarda endişenin ortadan kalkması çocuğunuzu rahatlatabilir.

Yorum yapın