Seyit Rıza Kimdir? Neden İdam Edildi?

İnternet ve dijital ortamlarda sorgulanan Seyit Rıza kimdir? Seyit Rıza’nın mesleği, neden aramalarda sorgulandığına dair ayrıntılar makalemizde yer alıyor.

Özellikle internet arama motorlarında son dönemde çok araştırılan konulardan biri Seyit Rıza olmuştur. İsmini duyanlar Seyit Rıza kimdir sorgulaması yapmaktadır. 1863 yılında dünyaya gelen Seyit Rıza’nın memleketi Tunceli’dir. Babasının vefatı ile aşiret reisliğine soyunmuştur. Özellikle 1937 yılında meydana gelen Dersim olaylarında etkili bir isimdir. Zira babasının ölümü sonrası lideri olduğu aşiret ile birlikte Cumhuriyet Rejimine karşı çıkanlardandır. Aşireti Alevi – Zaza’dır. Dersim olaylarında 1924 yılında Hozat’ı işgal eden, Cumhuriyet yanlılarını basanların lideri konumundadır. Bu sebeple Seyit Rıza asılmıştır.

Bilinen Seyit Rıza’nın dört oğlu bulunmaktadır. Oğullarının isimleri Şeyh Hasan, Resik Hüseyin, Bıra İbrahim ve en büyük oğlu Şeyh Hasan’dır. Rusların işgal ettiği dönemde Seyit Rıza dönemin Osmanlı Hükümetiyle anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma ile Osmanlı yanında yer alan Rıza 15 Kasım 1937 yılında Elazığ’da idam edilmiştir. Seyit Rıza idam edildiğinde 74 yaşındaydı.

Seyit Rıza Kimdir? Neden İdam Edildi?
Seyit Rıza Kimdir? Neden İdam Edildi?

Seyit Rıza Neden Öldü?

1937 ile 1938 yıllarında Dersim isyanında liderlik yapan Seyit Rıza bu hatasını hayatı ile ödedi. Türkiye Cumhuriyeti rejimine karşı çıkması sonu oldu.

1924 yılında Hozat’ı işgal eden Seyit Rıza ve adamları, devlet içinde devlet gibi davranmıştır. Zira devlete silahla karşılık vermiş ve 1937 yılında nevruz döneminde ayaklanarak devlet güçlerine karşı çıkmıştır. Seyit Rıza’nın 1937 yılında İngiltere’ye bir mektap yazdığı ve Anadolu toprakları için çorak olduğu ancak sözde Kürdistan’nın bereketli olduğundan dolayı yardım yapılmasını istemiştir.

Seyit Rıza’nın İsminin Verildiği Yerler

Devlete ayaklanma cüretini hayatı ile ödemek zorunda kalan Seyit Rıza’nın ismi maalesef bazı yerlere verilmiştir. İsmi verilen yerler;

  • 2014 yılında Tunceli Üniversitesi Kampüsünde bulunan bir caddeye,
  • 2014 yılında Şırnak, Cizre İlçesinde bir caddeye
  • 2015 yılında Muş Bulanıkta bulunan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesinin ismi değiştirilerek Seyit Rıza Caddesi yapılmıştır.

İsmi ve şahsın kendisi çok önemli değildir. Ancak isminin verilmesinin ardında siyasi emeller yatmaktadır. Bununla birlikte araştırmalar Seyit Rıza kimdir üzerine olmaktadır.

Yorum yapın