Nude Atmak Ne Demek? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?

Sosyal medya müdavimlerinin özellikle sevgililer arasında karşılaştığı nude atmak ne demek? Alınan Nude at mesajının anlamı nedir? Nude nedir? Birçok kişi mizahi bir anlam bekliyor olsa da; nudenin Türkçe karşılığı sizleri şaşırtabilir.

Sosyal medya kullanıcıları yeni terimler ile karşılaşıyor. Özellikle yeni tanıştıkları ve duygusal bağ kurmak istedikleri kişilere gelen nude bunlardan bir tanesi. Sosyal medyayı oluşturan platformlar aynı zamanda mesajlaşma imkanı vermektedir. Bu anlamda yaşam stili olan Tiktok, Twitter, İnstagram ve diğer alanlarda mesaj gönderme olanakları sağlar. Yeni tanıştığınız bir kişi size nude at diyorsa burada bir düşünmeniz gerekir. Bu anlamda merakınız nude atmak ne demek olacaktır.

Nude atar mısın? Demenin karşılığı kibarca çıplak fotoğrafını gönderir misin olmaktadır. Hatta çıplaklığın sanatsal halinin gönderimi denilebilir. Özellikle ilk kez karşılaşanlar doğal olarak farklı tepkiler vermektedir. Ancak gerçek karşılığı tamamen çıplaklıktır.

Nude Atmak Ne Demek Yasal mı?

Nude Ne Demek?

Nude kelimesi Türkçe’ye İngilizceden gelmiştir. Nitekim yabancı bir kelimedir. Türkçe olarak nudenin karşılığı çıplaklıktır. Size birisi nude at diyorsa burada çıplak fotoğrafını at demek istiyordur. Sosyal ahlak kuralları ve dinimizin gereği bizler giyinen, kuşananlar insanlarız. Ancak sevgili olan kişiler özellikle dijital ortamlarda görüşme esnasında birbirini çıplak görmek isteyebilir. Bu anlamda tüm sorumluluk kendilerinin olacaktır. Nitekim dijital ortamlar ile fotoğraf ve kameralara izin verilen uygulamalar sizleri kayıt edebilir. Bu gibi tehlikeleri göz önüne alan  ve aynı zamanda birbirine duygusal bağı olan kişiler nude fotoğraf ve video gönderebilmektedir.

Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?
Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?

Aslında nude kelimesinin karşılığında bir seksüel anlam bulunmamaktadır. Sosyal medyada istenilen nude sosyal medya ile dijital ortamda çıplaklık halidir. Çıplak insan vücudunun ingilizce karşılığı nude whatshapp başta olmak üzere bir çok alandan istenebilmektedir. Dijital ortamlar ile kişiler birbirinden bana nude at ya da bana nude atar mısın gibi yaklaşımlar ile çıplak fotoğraflarını istemektedir.

Nü Ne Demek?

Bu aşamada nü kelimesi ile çıplaklık resmi söz konusudur. Fransızca’dan dilimize yansıyan nü ya da nu çıplak olarak yapılan bir resmi tanımlar. Özellikle ünlü ressamlar nü yağlı boya tablolar ve kara kalem resimler yapmaktadır. Hatta bir çok Güzel Sanatlar Fakültesinde halen bu eğitim verildiği görülür. Burada sanatsal olarak insanların yaşamı resmedilmektedir.

Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?
Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?

Kullanıcılar fotoğraf talebinde bulunurken farklı deyimler öne sürmektedir. Bu durumda karşı taraf anlamayabilir. Bunlardan örnek olarak send nudes gösterilebilir. Sanal ilişkiyi seven kişiler genelde karşılıklı olarak nüdeler gönderebilmektedir. Hatta bazı kullanıcılar bu durumu aşan fotoğraflar ile tamamen cinsel organlarının fotoğrafını gönderebilmektedir.

Nude Atmak İstemek Suç mu? Yasal mı?

Dijital ortamlarda normal fotoğraflar göndermek ve yayınlamak dahi riskleri bulunan bir husustur. Bu anlamda çıplak fotoğraf veya videolar göndermeniz çok riskli olabilir. Nitekim bu görüntüleri alanların nasıl bir işlem yapacağı merak edilmelidir. Nitekim kötü örnekleri ile medyaya yansıyan çıplak fotoğraf gönderimleri şantajlar ile karşılaşabilmektedir.

Öncelikli olarak sosyal medya ve diğer yollarla tanımadığınız birisinden nude istemek tacizle suçlanabilir. Zira bu suçlama tanıdığınız kişilerce de olabilmektedir. Nitekim internet ile tanışma talebinde bulunulması ile aylarca hapis cezası alan kişilerden bahsetmek mümkündür. Bununla ilgili bir çok örneği bulunmaktadır. Bu sebeple birilerine nude at demenin sakıncaları olabilir.

Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?
Nude Atmak Nedir? Nude İstemek Suç mu? Yasal mı?

Nude atmak suç mu? Sorusuna yanıt arayanlar özellikle makalemizi incelemesi gerekir. Son zamanlarda moda olan ve bir akım haline gelen cinsel içerikli görüntüler alıp gönderme mağduriyetleri getirebilmektedir. Zira özellikle kızların mağdur olduğunu belirtmek gerekir. Alınan fotoğraflar farklı medyalarda paylaşılabilir. Özellikle ifşa edilen çıplak fotoğraflar iradeniz dışında yayınlanabilir.

Nude göndermek kişinin tamamen çıplak hali yada bir kısmını fotoğraf yoluyla whatshapp, e-mail ve diğer sosyal medya ortamlarında göndermektir. Burada kişiler fotoğrafı gönderdikten sonra karşı tarafın görüp sileceği düşüncesi bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman silinmediği gibi karşı taraf uzun bir süre sonra bu fotoğrafın varlığını dahi unutmaktadır. Hatta yanlışlıkla başka bir fotoğraf paylaşacakken bazı mecralarda paylaşması söz konusu olaktadır. Bu aşamadan sonra fotoğraf sahibi için psikolojik ve maddi sonuçlar doğması mümkündür. Bu sebeple göndermeden önce defalarca düşünmek gerekir.

Sektörel bazlı yapılan araştırmalarda özellikle küçük yaştaki kız çocukları için nude istekleri üzerinde istatistikler bulunmaktadır. Öyle ki bu istatistiklerde yaşı küçük olan kız çocukları kendinden nude istenmesi halinde kendini zorunlu hissetmektedir. Hatta isteyen kişiler bunu karşı tarafa mebur hissiyatı vermektedir. Özellikle yaşı küçük olan kişiler kendini beğendirmek için bu yola gittiği ayrıca bilinenler arasında.

Yorum yapın