Erkin Koray Kimdir?

82 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından sevenlerini çok derinden üzen Erkin Koray kimdir? Hayatı ve biyografisi içeriğimizde yer almaktadır.

Anadolu Rock Müziğinin en önemli ismi Erkin Koray 82 yaşında hayatını kaybetti. Uzun süredir Akciğer rahatsızlığı yaşayan Koray yaşlılığa bağlı olarak sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti. Türk müziğine Fesuphanallah, Çöpçüler ve Cemalim gibi çok önemli şarkıları katan Koray yaşadığı Kanada’nın Toronto kentinde hastaneye kaldırılmıştı. Ancak usta sanatçıdan acı haber geldi. Erkin Koray 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hayatını kaybetmesinin ardından yeni nesil özellikle Erkin Koray kimdir sorgulara yaptı.

24 Haziran 1941 tarihinde Kadıköy’de dünyaya gözlerini açan Erkin Koray Hard Rock ve Anadolu Rock sanatçısıdır. Türk halkına sunduğu özgün eserleri ile türküleri yeniden derlemesi sayesinde çok sevilmiştir. Öyle ki çalışmalarında doğu ve batı müziklerini bir araya getirmiştir. Köprüden geçti gelin, Cemalim türkülerden nasibini alan parçalardır. Bunun yanında kıskanırım, nihansın dideden Türk Sanat Müziğinden katkıları olmuştur. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği parçalarını Anadolu Rock ile sunan Erkin Koray özellikle çöpçüler ile büyük ün yapmıştı.

Erkin Koray Kimdir?
Erkin Koray Kimdir?

Erkin Koray’ın En Çok Sevilen Şarkıları

Erkin Koray’ın çok sevile şarkıları arasında;

  • Çöpçüler,
  • Fesuphanallah
  • Estarabim,
  • Şaşkın,
  • Yalnızlar Rıhtımı
  • Sevince
  • Arapsaçı

Özellikle Türk Müzik tarihine kazınarak yazılmıştır. Küçük yaşta piyano öğretmeni Şeirf Yüzbaşıoğlu, önder Bali ve Ayhan Yünkuş gibi isimlerden eğitim alan Koray daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesinde eğiktim gördü. Bu sırada amatör bir toplulukta güncel parçalar çaldı.

Erkin Koray Kimdir?
Erkin Koray Kimdir?

İlk Albümü It’s So Long ( Bir Eylül Akşamı) oldu.

1962 yılında ilk 45 liğini It’s So Long ile “Bir Eylül Akşamı” ile çıkardı. Fakat bu plağı yıllar sonra 1966 yılında piyasaya çıktı. 1963 ile 1965 yılları arasında Ankara Hava Kuvvetlerinde solistlik ve gitaristlik yaptı. Terhisi sonrası almanya’da The Hiccups isimli bir Alman grubuna katıldı. Türkiye’de döndükten sonra ise kendi grubunu kurdu. Öyle ki bu tarihten sonra Türkiye’de adeta beat müziği temsilcisi olarak görüldü.

1971 yılında Super Group isminde bir grup kurdu. Sedat Avcı ile birlikte çalışan Koray bir süre sonra bu grubunu da dağıttı. Sürekli yeni gruplar ile çalışan Erkin Koray bu gruplardan bir süre sonra ayrıldı. Dönem dönem Avrupa’da yaşadı. En büyük çıkışını 1985 ile 1990 yıllarında çöpçüler ile yaptı.

Erkin Koray hayatı boyunca müzikle uğraşırken aynı zamanda ekonomik sıkıntılar ile yaşamak zorunda kaldı. Yaşam biçimi müzik olan Koray müzik hayatı boyunca telif hakları, sınırlı çalışma imkanları, sağlıksız bir sektörle uğraştı.

1990’lı yıllarda Arapsaçı, Fesuphanallah, Öyle Bir Geçer, Sevince, Şaşkın, Yalnızlar Rıhtımı çok büyük hitler topladı. 82 yaşında hayatını kaybeden Erkin Koray müzikleri ile ölümsüz kılınan sanatçılar arasındaki yerini aldı.

Yorum yapın