Gözlerdeki Değişim Alzheimer Belirtisi Olabilir

Yaşam içerisinde gözlerdeki değişim Alzheimer belirtisi olabilir. Bu konuda uzman yorumları ile basit unutkanlıklarla başlayan Alzheimer önemli bir rahatsızlıktır.

Geçen zamanla daha genç yaşlarda görülen bir hastalık olan Alzheimer herkesin korkulu rüyası haline geliyor. İnsanın ihtiyaçlarının giderilmesini dahi engelleyen hastalık erken teşhis ile büyük avantajlar sağlıyor. Zira erken teşhis sağlık açısından önemli oluyor. Bu aşamada gözlerinizde böyle bir değişim varsa Alzheimer olma olasılığınız olabilir.

Alzheimer Belirtisi Gözlerinizde Olabilir

Kişinin beyin hücrelerinin ölümü ve sonrasında kişisel biliş fonksiyonlarının önce azalması görülmektedir. Sonrasında yok olması Alzheimer etkileri arasında yer almaktadır. Öncelikli olarak basit unutkanlıklar olarak ortaya çıkan hastalık ilerleyen dönemlerde çok daha ağır etkilere sahip oluyor. Öyle ki kişi yakın geçmişi dahil, sevdiklerini dahi unutabiliyor. Zira kişilerin beklediği gibi ilk belirti unutkanlık değil. Her geçen gün Alzheimer hasta sayısı artış gösteriyor. Bu aşamada daha genç nesle kadar gerileyen hususlar söz konusu. Ancak bilmeniz gereken bir husus Alzhimer belirtilerinin onlarca yıl önce gözlerde görüldüğüdür. Yani gözlerdeki değişim Alzheimer belirtisi olabilir.

Acta Neuropatholigica Dergisi 14 Yıllık Araştırma Yaptı

Gözlerdeki Değişim Alzheimer Belirtisi Olabilir
Gözlerdeki Değişim Alzheimer Belirtisi Olabilir

Alzheimer hastalığının belirtileri ve diğer hususlarda yapılan araştırma farklı belirtileri ortaya koydu Acta Neuropatholigica dergisi yaptığı çalışmalar ile hastalığın ilk belirtilerine dikkatleri çekti. Öyle ki bu belirtilerin gözlerde ilk kez çıktığını ortaya koyuyor. Yapılan çalışmada imzası bulunan kişilerden Maya Koronyo-Hamaioui yapılan çalışma hakkında şunları söyledi; Yapılan çalışma insan gözü retinasında bulunan protein profilleri ve moleküler, hücresel, olarak değişiklikler. Bunun yanında beyinde hücresel ve yapısal etkilere bağlı olarak gözlerde derinlemesine bir çalışmadır. Retinada  saptanan değişiklikler için 14 yıl boyuna bu rahatsızlığa yakalanan donörden örnekler toplandı.

Yapılan çalışmalarda erken bilişsel gerileme yaşayan kişilerde görülen ve hastalığın belirtileri olan beta-amiloidde önemli artışlar görülmektedir. Hatta yapılan çalışma ile beta-amilodin temizlemesi hücre onarımı, bakımı gibi sebeplere bağlı olarak yüzde 80 azalma görülmektedir. Üstelik bu sebeple gözlerdeki değişim Alzheimer belirtisi olabilir.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri Neler?

İnsanların en çok korktuğu hususlardan biri Alzheimer hastalığı olmaktadır. Bu aşamada herkesin merak ettiği hususlardan biri Alzheimer belirtileri oluyor. Bunlar;

  • Ortama adapte olunamaması
  • Bilinç bulanıklığı
  • Kişinin kendini iyi bildiği bir yerde kaybetmesi
  • Konuşma ve dil sorunları
  • Halisilasyonlar
  • Motivasyon eksikliği
  • Günlük aktivitelerin yapılmasında zorlanma
  • Depresyon
  • Kaygı
  • Hatırlamadığı olayları inkar

Yorum yapın