Bankalar Fiziki Altın Bozar mı?

İrili ufaklı yatırımın en önemli maddesi olması nedeniyle kişiler elinde olanları nakite çevirmek için bankalar fiziki altın bozar mı sorusuna yanıt aramaktadır. Bu anlamda en çok aranılan husus altın alan bankalar olmaktadır.

Ekonomi ile tüm dünyanın finans sektörüne yön veren altın çok değerli bir madendir. Bu sebeple yatırımın en önemli kaynağı olmaktadır. Öyle ki irili ufaklı yastık altı altınlar dahi yatırımın gözdesidir. Böylelikle biriktirilen altınlar ihtiyaç duyulduğunda nakite çevrilmektedir.

Altın Alan Bankalar Hangileri?

Söz konusu yatırım olunca en küçük miktarlarda alınabilen altın fiziki olarak kuyumculardan alınmaktadır. Bu anlamda satış işlemi için buralar tercih edilebilir. Ancak altın yatırımcıları büyüklüğüne göre bu aşamada Bankaya fiziki altın yatırma hizmeti almak istemektedir. Elbette bu durum son yıllarda altının ekonomiye kazandırılması amacıyla atılmaktadır. Böylelikle en çok merak edilen husus Altın alan bankalar olmaktadır. Bunlar;

  • İş Bankası Altın Buluşmaları
  • Garanti BBVA Altın Şubeleri
  • Yapı Kredi Bankası Altın Günleri
  • Akbank Altın Daveti Günleri
  • Kuveytürk Altın Ürünleri
  • Vakıfbank Kad-Sis – Altın Günleri
  • Halkbank Altın Günler

Kampanyaları eşliğinde fiziki altın alan bankalar listesinde ilk sıraları almaktadır.

Bankalar Fiziki Altın Bozar mı?
Bankalar Fiziki Altın Bozar mı?

Fiziki altın nerede bozdurulur?

Bankalar da dahil olmak üzere elinde fiziki altını olan kişiler fiziki altın nerede bozdurulur sorusuna yanıtlar arar. Bu aşamada önümüzde çok alternatif olabilir. Öyle ki mümkün olduğu takdirde arkadaşımıza dahi vererek nakite çevirmeniz mümkündür. Ancak maddi açıdan ve yasal olarak en doğru yol mevzuatların belirlediği yerlerde bozdurmaktır. Böylelikle haklarınız olduğu gibi maddi olarak zarar söz konusu olmamaktadır. Fiziki altın bozdurulan yerler;

  • Bankalar
  • Kuyumcular
  • Finans Kuruluşları

Başlıca adresler olmaktadır.

Ziraat Bankası altın bozar mı?

Türkiye genelinde en çok banka şubesi Ziraat Bankasına aittir. Öyle ki her ilçede bir şubesi bulunmaktadır. Bu sebeple kişiler en çok Ziraat Bankası altın bozar mı sorusuna yanıtlar arar. Banka altın günleri yaparak müşterilerine hizmetler vermektedir. Ziraat Bankası altın ile ilgili olarak gram bazında hizmet vermektedir. Bu anlamda alım ve satım işlemleri yapılabilmektedir. Ziraat Bankası gram altını işçilik maliyeti ve diğer masraflar ile düşük ayar sorunu olmadan bozma imkanları sağlamaktadır.

Fiziki altınları hangi banka alıyor?

Son yıllarda ekonomik açıdan yaşanan krizler bankaların mevduat arayışlarını hızlandırmıştır. Bu aşamada en önemli yatırım evlerde bulunan yastık altı olarak tabir edilen altınlardır. Bu altınların büyüklüğü ile ekonomiye kazandırılması amacıyla finans kuruluşları adımlarını atmıştır. Bu sebeple bankalar fiziki olarak altınları alma yoluna gitmişlerdir. Fiziki altınları hangi banka alıyor sorusu bu yüzden yapılmaktadır. Fiziki altınları devlet bankaları başta olmak üzere, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası Kuveyttürk, TEB gibi bankalar almaktadır.

Bankalar fiziki gram altın alıyor mu?

Elinizde bulunan fiziki altın bankalara grama çevrilerek hesabınıza yatırılmaktadır. Bankalar fiziki altın bozar mı sorusunun yanıtı bu sayede dolaylı olarak evet olmaktadır. Banka elinizdeki fiziki altını grama çevirmektedir. Bu miktarı da adınıza açtığı vadesiz altın hesabına yatırmaktadır. Sizlerde bu hesabınızdaki gram altını satmak suretiyle bankada nakite çevirme imkânınız olur. Böylelikle bankalar fiziki gram altın alıyor mu sorusunun yanıtı evet olacaktır.

Fiziki altının alınıp satılmasında işçilik değerleri nedeniyle özelikle ziynet eşyaları maddi kayıplara neden olmaktadır. Çeyrek ve yarım olarak değerlendirilen altınlarda bu kayıplar daha düşüktür. Ancak alım satım için fiziki olarak hareket edilmesi gerekir. Ancak bankalarda açacağınız hesaplar ile alım satımlarda bu tür sorunlarınız olmamaktadır. İstediğiniz zaman alma ve satma imkanı olan Banka Altın Hesapları avantajları ile değerlendirilmektedir.

Yorum yapın