Walt Disney Co 7 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor

Ekonomik daralma yaşayan Walt Disney Co şirket maliyetlerini kontrol edebilmek amacıyla 7 bin çalışanını işten çıkarmaya başladı. Şirket daha düzenli bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla atılan bu adımı Ocak ayında duyurmuştu.

ABD’nin ünlü film şirketi Walt Disney Co çalışanlarını işten çıkarmaya başladı. Geçtiğimiz Ocak ay’ında işten çıkarmaların olacağını duyuran şirket Pazartesi günü bu adımını attı. Maliyetleri kontrol edebilmek ve daha düzenli bir iş yaratmak amacıyla Ocak ay’ında yaptığı duyuru ile 7 bin işçisini işten çıkaracağını duyurmuştu. İşten çıkarmaların başlaması gündem oldu.

Netflix Neden İşçilerini Çıkarıyor

Walt Disney Co işten çıkarmalarla bazı ana bölümleri daha çok etkilenecek. Özellikle Disney Entertainment, Disney Parks, Experiences and Products ve kurumsal bölümden yapılacak işten çıkarmalar çok daha etkili olacak.

Walt Disney Co Pazartesi günü işten çıkarmalara başladı. Bu anlamda şirketin bazı bölümleri işten çıkarmalardan etkilenmiş görünmüyor. Ancak bir sonraki süreçte çıkarılan işçiler ile kurumsal açıdan etkilenmesi bekleniyor.

Walt Disney Co 7 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor
Walt Disney Co 7 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor

Netflix Daralmaya Gidiyor

Geçen yılın başlarında Netflix yıllar sonra ilk kez önemli bir abone kaybı yaşadı. Öyle ki 2022 yılı başında on yıl aradan sonra bu kayıp yaşandı. Bu sebeple şirket maliyetlerini en aza indirmeye başladı.  Ekonomik darala yaşayan şirket ile Wall Street abone artışı ile daha çok karlılığa önem vermeye başlamış durumda.

Netflix geçtiğimiz Şubat ayında tasarruf yapma çalışmalarına başladı. Eğlence devi maliyetlerden 5,5 milyar dolar tasarruf amacında. Özellikle para kaybına neden olan internet yayıncılığının adı Netflix bu durumu kara dönüştürme çabasına girmiş durumda. Bu anlamda ilk adımı 7 bin kişiyi işten çıkarmak olarak atıyor. Bu sebeple geçtiğimiz Pazartesi işten çıkarmalar başlamış durumda.

Lisansı Biten Dizi ve Filmlerin Lisansı Yenilenmiyor

Ekonomik olarak negatif bir süreçten geçen Netflix bu sebeple bazı içerikleri kaldırıyor. Bu aşamada küresel ekonomide arklı stüdyolardan dizi ile filmlerin lisansını satın alıyor. Ancak bazı lisans anlaşmaları bittiğinde yayınlarda ortadan kalkıyor. Burada şirketin tasarruf amacıyla lisansları yenilemediği biliniyor.

Geçtiğimiz Pazartesi başlanılan işçi çıkarmalara önümüzdeki günler devam edilmesi beklenen Walt Disney  bu sayede tasarruf yapmayı planlıyor.

Yorum yapın