Fahri Müfettiş Nasıl Olunur? Fahri Müfettişlerin kazancı

Trafikte kural ihlali yapanlara emniyet ekiplerindenmiş gibi trafik cezası yazabilen fahri müfettiş nasıl olunur merak konularından biridir.

Sürekli artan bir talep gören Fahri Müfettiş bir nevi kişisel kimliktir. Özellikle emekli olan kamu personelinin sıklıkla bu hizmeti gördüğünü söylemek doğru olacaktır. Fahri müfettiş olma şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilir.

Fahri Müfettiş Olma Şartları

Herhangi bir gelire sahip olmamasına rağmen kişiler fahri müfettiş olmayı tercih etmektedir. Bunun daha çok protokolde yer almak olarak gören kişilerden bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte gerçekten bunu yerine getiren kişilerde bulunmaktadır. Bu anlamda birçok kişi fahri müfettiş nasıl olunur sorusuna yanıtlar aramaktadır. Öncelikli olarak fahri müfettiş olma şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bunlar;

 • TC vatandaşı olmak
 • 40 yaşını doldurmuş olmak
 • 4 yıllık fakülte mezunu olmak
 • 10 yıl sürücü belgesi sahibi olmak
 • Sürücü belgesinin geçici olarak alınmamış olması
 • Kamu hizmetlerinden kısıtlı olmamak
 • Sicil kaydının temiz olmasıdır.

Okunmalı Sosyal Mavi Kart Nedir İETT

Fahri Müfettiş Nasıl Olunur?
Fahri Müfettiş Nasıl Olunur?

Fahri Müfettiş Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Şartları oluşturan kişiler Fahri Müfettiş başvurusu yapabilir. Başvurular ikametin bulunduğu valilikler kanadıyla yapılmaktadır. Valiliğe vereceğiniz dilekçe ile birlikte havalesi ilgili Emniyet Müdürlüğüne yapılmaktadır. Bu aşamada başvuruları değerlendiren Emniyet Müdürlüğü şartları taşıyan kişileri eğitime almaktadır. Fahri müfettiş olmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 1. İnternetten fahri müfettiş müracaat başvuru formunu indirin. (Ek-4)
 2. Formu eksiksiz olarak doldurun
 3. İstenilen belgeleri hazırlayın
  1. TC kimlik fotokopisi
  2. Adresinizi gösterir bele
  3. Sabıka kaydı beyanı
  4. Sürücü belgesi fotokopisi
  5. Öğrenim belgesi
 4. Formu ve ek belgelerinizi ikametinizin bulunduğu Valiliğe götürün ve evrak kayıta kayıt ettirin
 5. Kayıt sonrası havale edilen Emniyet Müdürlüğüne formunuzu teslim edin.

Okunmalı Marmara WİFİ Bağlantısı Nasıl Yapılır? Wifiye Bağlanamıyorum Kesin Çözüm

Fahri Müfettiş Nasıl Olunur?
Fahri Müfettiş Nasıl Olunur?

Başvuru formunu Valilikler kendileri Emniyete gönderebilmektedir. Ancak bazı yerlerde kişiye teslim ederler ve kişi de adresine götürür. Bu aşamadan sonra eğitim alınması beklenmektedir.

Fahri müfettiş başvurusu yapan kişiye eğitim açıldığında ilgili birim tarafından SMS ile bilgi verilmektedir. Bilgide belirtilen gün ve saatte eğitim verileceği belirtilmektedir. Eğitime katılan kişiler böylelikle Fahri Müfettiş unvanı almaktadır.

Fahri Müfettişlerinin Maaşı Ne Kadar?

Trafik Fahri Müfettişlerinin maaşı yoktur. Ya da ona benzer olarak bir gelir kaynakları söz konusu değildir. Bu anlamda düzenledikleri cezalar için de gelir elde edemezler. Bununla birlikte her türlü cezaya karşı tutanak düzenleyemezler. Fahri Müfettişlerin trafik kural ihlali tespit tutanağı ile düzenleyebileceği kanuna dair maddeler Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Başkanlığınca belirlenmiştir. Bu maddeler dahilinde kişilere ceza kesme hakları vardır.

Yapılan mobil uygulamalar sayesinde Fahri Müfettiş olan kişiler bulunduğu yerden tutanak düzenleyebilmektedir. Bu tutanaklara ayrıca istendiği takdirde görüntü eklenebilmektedir.

Yorum yapın