Özkan Uğur Kimdir? Mazhar Fuat Özkan’sız Kaldı

69 yaşında aramızdan ayrılan Mazhar Fuat Özkan’ın Ö’sü Özkan Uğur kimdir? Hayatı ve biyografisi özellikle hayatını kaybetmesinin ardından sıklıkla yapılmaktadır.

MFÖ grubunun üç üyesinden biri olan Özkan Uğur 17 Ekim 1953 yılında doğdu. Beş çocuklu bir ailenin son evladı olan Uğur’un babası Hurşit Uğur’dur. İlkokulu Reşat Nuri Güntekil okulunda, liseyi ise Fenerbahçe lisesinde okudu. Lise yıllarında amatör bir müzik grubu kurup dönemin şarkılarını seslendirdiler. Profesyonel olarak ise 1970 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasına katılarak başladı.

Özkan Uğur MFÖ’ye Katıldı

1971 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in kurduğu grupta basgitar çalmaya başlayan Uğur bir dönem Kurtalan Ekspresinde, bir dönem Barış Manço’nun yeniden kurduğu Kurtalan Ekspresinde çalıştı. Edip Akbayram, Seyhar Karabay gibi sanatçılarla çalıştı. 1978 yılında Grup Karmayı kuran Uğur sonrasında Mazhar Alanson, Fuat Güner ile aynı grubun Özkan’ı oldu. MFÖ ile sayısız başarı kazadı. Grup arkadaşlarıyla ilk kez Şeytan filminde beyazperdeye çıktı.

Özkan Uğur Kimdir?
Özkan Uğur Kimdir?

Meltem Cumbul’la 1997 yılında Karışık Pizza albümü için Maksat Muhabbet Olsun şarkısı hala dillerden düşmedi. 1999 yılında Eşkıya filminde Secaattin rolüne hayat verid. 2001 yılında Sinan Çetin imzalı Komser Şekspir’de kamera önünde geçti. 2002 yılında Yeter Anne dizisinde rol aldı. Bu sinema ve dizileri arasında MFÖ ile birlikte albüm çalışmaları ve konserlerini de aksatmadan devam ettirdi.

Sayısız film, sinema ve dizide rol olan Özkan Uğur, MFÖ grubu ile önemi şarkıları Türk halkının aklına kazıyarak yazdırdı. Lenf kanserine yakalanması onu durdurmadı. Zira bu hastalığı üç kez yendi. Ancak yeniden nükseden lenf kanserine yenik düştü. Hayatını kaybetmesinin ardından herkes derinden üzülürken Özkan Uğur kimdir, hayatı ve biyografisi araştırmaları yapılmaya başlandı.

Elveda Özkan Uğur. Huzur İçinde Uyu

Ünlü sanatçı Özkan Uğur hayatını kaybetti. Durumu Sağlık Bakanı Koca duyurdu. Kocak “çok üzgünüz” derken Uğur ailesinden de ilk açıklama geldi.

Ünlü sanatçı MFÖ grubunun değerli üyesi Özkan Uğur yaşamanı kaybetti. Bu durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca duyururken çok üzgünüz açıklaması yaptı. Özkan Uğur daha önce 3 kez lenf kanserini yenmiş ve herkesi mutlu etmişti. Ancak sonradan yeniden hastalığı nükseden Uğur bu anlamda bir süredir İstanbul’da Özel bir hastanede tedavi görüyordu. 69 yaşında olan MFÖ’nun Ö’su Özkan Uğur elveda ederken sevenlerini üzdü.

Özkan Uğur’un yaşamını yitirmesinin ardından Uğur ailesinden açıklama sosyal medya hesabı üzerinden yapıldı. Eşi Aysun Aslan Uğur ile oğlu Alişan Uğur imzalı paylaşımda Özkan Uğur’un vefatına ilişkin yapılan açıklama şöyle;

Özkan Uğur Kimdir?
Özkan Uğur Kimdir?

Yorum yapın