Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?

Parlak ve sağlıklı dudaklara sahip olunmasına karşın dudak üzerinde kararma yaşayan kişiler doğal olarak dudak üstü kararması nasıl geçer sorusuna yanıtlar aramaktadır. Parkla dudakların görülmesi için evde yapılabilen doğal kürler yeterli olur. Ancak bıyık bölgesi kararması nasıl geçer sorusunun yanıtı içeriğimizde yer almaktadır.

Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer Evde Uygulama

Özellikle bayanlar dudak üstü kararması nasıl geçer sorusunu internet üzerinden sıklıkla araştırmaktadır. Dudak üstünde terden dolayı biriken tuzlar sebebiyle kararmalar meydana gelmektedir. Bu kararmalara neden olan bir diğer unsur ise hormonal ilaçların alınmasıdır. Zira bayanlar genelde doğum kontrol ilaçları almaktadır. Bu ilaçlarında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan biri de dudak üstü kararmasıdır. Kaliteli yaşam ile dudak üstü kararmasını geçirmek için yapmanız gereken hususlar ise kısaca şunlardır.

 • Bir çay kaşığı karbonatı su ile karıştırarak kararan bölgeye uygulamanız halinde kararmalar giderilebilmektedir.
 • Su ile karbonat oranı uygun olması halinde bölgeye yaklaşık 5 dakikalık bir uygulama yapılması gerekir. Bu bekleme süresi sonrası yıkamalar genelde sonuç vermektedir.
 • Karbonatlı su uygulaması kararmanın geçirilmesi için haftada en az üç kez uygulanması ve olumlu sonuç alınıncaya kadar tekrarlanması gerekmektedir.
Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?
Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?

Karbonatlı Su Uygulaması Ne Kadar Yapılmalı?

Dudak  üstü kararması için farklı yolları deneyen birçok kimse bu yöntem sayesinde sorunlarına çözüm bulmuştur. Kararma daha çok güneş ışığında ortaya çıkmaktadır. Sürekli güneş ışığına maruz kalan kişilerde bu yüzden daha çok görülmektedir. Kararmaların önlenmesi için öncelikli olarak kaliteli güneş kremleri kullanılması gerekmektedir. Bu kremler güneşin etkisini en aza indirmektedir.

Bıyık Lekesinden Kurtulanlar

Bayanlar bıyık bölgesindeki lekelerden de kurtulmak ister. Kalıcı olan bu izlerin yok edilmesinde cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Zira yaptıran birçok kişiden bahsetmek mümkündür. Böylelikle bıyık lekesinden kurtulanlar aramaları yapılmaktadır. Zira bu kişilerin yorumları çok daha faydalı olmaktadır. Lekelerin tedavisinde lazer tedavi alternatiftir. Acılı ve acısız olarak uygulanan lazer tedavilerinden bahsetmek mümkündür. Ancak kişinin cilt yapısına uygun olması halinde lazer tedavisi tercih edilmesi gerekir. Bu aşamada hekiminizden destek almanız önemli hususların başında gelmektedir.

Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?
Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?

Bıyık bölgesi Kararmasına Kesin Çözüm

Bayanlar farklı uygulamalar yapmasına rağmen olumlu bir sonuç alamaz. Bu sayede bıyık bölgesi kararmasına kesin çözüm arayışına girerler. Kararmaları gidermek için pirinç suyu kullanan kişi sayısı az değildir. Ancak kesin bir sonuç alacağınız anlamına gelmemektedir. Bu aşamada bazı kozmetik ürünleri ve kremlerden bahsetmek doğru olur. Bu kremler ise sürüldüğünde güzel etki gösterirken etkisi geçtikten sonra eski haline dönmesi ile tercih edilmemektedir. Ancak uzun vadelerde ve düzenli kullanılması halinde kısmi olarak sonuçlar alındığından bahsetmek doğru olur.

Sağlıklı, Parlak Dudaklar İçin Evde Peeling Uygulaması

Koyu renge sahip kişiler ayrıca dudaklarını daha çok pembemsi ve parlak görünmesini ister. Bunun için farklı yollar söz konusudur. Hoş bir tonda dudaklara sahip olmayı her kadın ister. Dudaklar güneşin etkileri, genetik yapılar, sigara kullanımı gibi sebepler ile renk değiştirebilmektedir. Bu anlamda beslenme yetersizlikleri de faktörlerden biridir. Dudaklardaki pigmentasyonu sağlamak için doğal çözümler özellikle evde ne yapılır aramaları bulunur. Bu aşamada pembemsi sağlıklı dudakların görünmesi için yapmanız gereken başlıca hususlar şunlardır.

 • Buz küpü masajları
 • Bal ile ovalama
 • Zerdecal ezmesi uygulaması
 • Limon uygulaması
 • Badem yağı dudak masajı
 • Salatalık suyu uygulaması

Dudakların parlak görünmesi için doğal uygulamalar dışında bazı tedaviler yapılmaktadır. Bu tedaviler ise şunladır;

 • Lazer tedavisi
 • Işık tedavisi
 • Kimyasal peeling
Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?
Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer?

Bu  küpü ile dudaklarınıza uygulamalar yapmak su kaybı ile tedavisinde etkilidir. Ancak Bal ile ciltteki ölü hücrelerin birikmesi sonrası dudaklardaki kararmalar giderilebilmektedir. Dış etkenlere bağlı olarak değişen dudak rengi bu sayede  daha açık hale gelir. Parlar ve sağlıklı görünüm kazanmaktadır. Bal uygulaması yapmak için şu adımları izleyin.

 • 1 çay kaşığı bal 1 çay kaşığı şekeri karıştırın.
 • Karışımı dudaklarınıza sürün ver 2-3 dakika bekletin.
 • Bekleme sonrası ılık suyla yıkayın.

Bal ve şeker karışımı uygulaması haftada bir kez yapılması ile sonuç alınabilmektedir. Birkaç hafta içerisinde önemli bir dudaklarınız daha pembemsi bir hal alır. Daha parlak durur. Sağlıklı dudaklar bu aşamada kendisini göstermektedir. Böylelikle dudak üstü kararması nasıl geçer sorusunun yanında sağlıklı dudaklar için yanıtlar bulunmuş olur.

Yorum yapın