Seyyanen Zam Nasıl Uygulanır? Emekliye Seyyanen Zam Yansır mı?

Memurlara Temmuz ayından itibaren yapılacak zam artışları sonrası seyyanen zam nasıl uygulanır araştırmaları yapılmaktadır. Memurları yeni maaşları enflasyon rakamları, toplu sözleşme anlaşmasındaki oran üzerinden hesaplanırken ayrıca seyyanen zam yapılması gündeme geldi.

Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden biri memurların maaşlarına yapılacak zam olmuştu. En düşük memur maaşının 22 bin lira seviyesine çıkarılması için yılın ilk altı aylık enflasyon rakamları beklendi. 5 Temmuz itibariyle belirlenen enflasyon oranı sonrasında toplu sözleşme gereği ile birlikte zam gerçekleşti. Ancak en düşük memurun 22 bin lira maaş alabilmesi için ayrıca 8 bin 17 liralık bir seyyanen zam yapıldı. Böylelikle memurlar seyyanen zam nasıl uygulanır sorusuna yanıtlar aramaya başladı.

Okunmalı : Euro Uzun Vadede Ne Olur?

Memurlara ilk altı aylık enflasyon sonrası 6 aylık enflasyon rakamı yüzde 19,77 olarak açıklandı. Bu anlamda Bu oran ile birlikte memuru ve memur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 17,55 oldu. Bu rakamın üzerine ise 8 bin 77 lira seyyanen zam verilecek. Bu sayede memurların ve memur emeklilerinin maaşları da artmış olacak.

Seyyanen Zam Nasıl Uygulanır?
Seyyanen Zam Nasıl Uygulanır?

Seyyanen Zam Nasıl Uygulanır Örnek Hesaplama

Mevcut maaşın üzerine hesaplamalarda yüzde 17,55 oranı ilave edilecek. Bu ilave ile birlikte seyyanen zam eklenmesi ile birlikte en düşük memur maaşı 22 bin 17 TL olacak. Örnek olarak açıklamak gerekirse 14 bin 750 TL maaş alan 1-4 derecesindeki bir memura 2 bin 588 TL zam yapılmış olacak. Bu rakama seyyanen zam eklenecek. 2588 +8077= 10665 TL olacak. Bu rakama mevcut maaş eklendiğinde ise toplam 25 bin 415 TL maaş alınmış olacak.

Okunmalı 100 Kat Gidecek Hisseler

Seyyanen Zamdan Özel Sektör Faydalanacak mı?

Hükümet kanadından yapılan 8 bin 77 TL seyyanen zam açıklaması sonrası aramalara seyyanen zamdan özel sektör faydalanacak mı katılmıştır. Bu zam memurlara ve memur emeklilerine yapılmaktadır. Dolayısıyla özel sektörde çalışan kişilere ayrıca seyyanen bir zam yapılması mümkün değil.

Seyyanen Zam Emekliliğe Yansır mı?

Emekli olan vatandaşlar maaş zammı alabilmek için hükümet kanadından müjdeyi beklerden aynı zamanda yapılan seyyanen zam emekliliğe yansır mı sorgusu yapmaktadır. Seyyanen yapılan zam memur emeklilerine yansıyacak şekilde düzenlenmektedir. Ancak diğer SGK ve Bağkur emeklileri için söz konusu olmamaktadır.

Yorum yapın