Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Ünlü kişiler ve modellerin saçlarına sahip olmak isteyen kişiler sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken besinler sorusuna yanıtlar aramaktadır. Hatta saçın sağlıklı uzaması ve hızlı uzaması için ihtiyacınız olan gıdalardan bahsetmek mümkündür. Hayal olarak görülebilen ancak tüketilmesi ile saç sağlığının arkasındaki önemli yiyecekleri sizler için derledik.

Genetik olarak saçlarınızın dökülüyor olması ya da incelmesi mümkündür. Ancak saç dökülmesinin arkasında en önemli etken vitamin yetersizliğidir. Bu anlamda saçların sağlıklı uzaması için gerekli olan önemli 13 besin bulunmaktadır. Bu besinler vitamin, minerallerin yanında B vitamini için gerekli olan tüketim malzemeleridir. Özellikle B kompleks vitaminlerinin saç sağlığı için önemli olduğunu belirtmek gerekir. Zira uzmanlar bu konuda hemfikir olmaktadır. Sağlık özellikle vitaminler ile iyi beslenme sayesinde çok daha iyi olmaktadır.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler
Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

B Vitaminleri Nelerdir?

Özellikle suda çözülebilen B vitaminleri vücutta depolaması başarısız olabilir. Bu gibi durumda farklı zengin vitamin yüklemeleri yapılması gerekir. Düzenli olarak tüketeceğiniz ürünler ile B vitamini alınabilmektedir. B vitaminleri protein emilimini artırdığı için saç hücrelerini uyarır. Böylelikle daha sağlıklı saçlar haline gelmektedir. Piyasada sekiz B vitamini bulunmaktadır. Bunlar; Biyotin, Folat, B12 saçlar için en önemli vitaminler olmaktadır. Biyotin açısından en önemli tüketim malzemeleri süt ürünleri, lor ve peynir çeşitleri, süt ürünleri olmaktadır. Böylelikle bol miktarda kalsiyum ve protein alınmış olmaktadır. Öyle ki bu yiyecekleri günlük olarak yemeğinize dahil etmeniz halinde saçlarınız son derece sağlıklı olacaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler
Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Saç Sağlığı için Tüketmeniz Gereken Besinler

Süt ve süt ürünleri iyi bir B vitamini kaynağıdır. Folatla dolu olan besinler saçlarınız için iyi olacaktır. Özellikle ıspanak, kişniş, çemen, yeşil yapraklı sebzeler folat kaynağıdır. Yumurta tüketimi ile ihtiyacınız olan B5 (Pantotenik Asit) saç sağlığınızı iyi yönde etkilemektedir. Bunun yanında B12 vitamin ile kobalamin alınması önemli olur. Balık sizlere yüksek Omega 3 yağ asitleri ile B3, B6 ve vB12 vitamini sağlamaktadır. Kuruyemişler ve tohumlar ile fındık sinir sistemi için avantaj sağlarken B1 vitamini (Tiamin) sağlamaktadır. Böylelikle sağlıklı saçlar için tüketmeniz gereken besinler şu şekilde listelenebilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

  • Süt ve süt ürünleri
  • Yumurta
  • Balık
  • Kuruyemişler
  • Avokado
  • Tahıllar (Buğday, yulaf, arpa, mısır)

Tahıllar B vitamini açısından çok zengindir. Özellikle Buğday, Yulaf, Arpa ve mısır gibi besinleri tüketenler ihtiyacı olan B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri başta olmak üzere ihtiyacınız olan B vitaminlerini almaktadır. Özellikle güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız bu vitaminleri günlük tüketmeniz gerekir.

Sağlıklı Saçlar İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Kremsi bir meyve olan Avokado B2 vitamini ile Riboflavin ve B3 vitamini ile Niasin vermektedir. Limon ve zeytinyağı ile muhteşem bir lezzet katan avokado ayrıca kahvaltılarında vazgeçilmez lezzeti olmaktadır.

Kuruyemişler yine B vitamini zenginidir. Bu anlamda fındık ve tohumlar sinir sisteminin ilerleyişi için önemli olmaktadır. Besinleri enerjiye dönüştüren özelliği ile B1 vitamini yani Tiamin ihtiyacını karşılamaktadır.  Böylelikle alınan enerji saç hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Yorum yapın