Polonya Asgari Ücret 2023

Yaşam koşulları nedeniyle çok istenilen çalışma bölgesi Polonya Asgari ücret alınacak maaşlar açısından araştırılma konusudur. Bunun yanında gelirler kadar bölgede giderlerde önem kazanmaktadır. Polonya’da yaşam, yaşama maliyetleri ile ayrıntılar içeriğimizde yer almaktadır.

Polonya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Yeni yıl ile birlikte Polonya Asgari ücreti yükseldi. Böylelikle kişilerin refahı daha çok yükselmiş oldu. Bunun yanında burada yaşamak ve çalışmak isteyenler doğal olarak 2023 yılı Polonya Asgari ücreti ne kadar sorgulaması yapmaktadır. Yeni düzenleme sonrası Polonya’da yıl boyunca ödemeye konu olacak ücretler şu şekilde hesaplanmaktadır.

  • Polonya Asgari ücreti 2023 3 bin 490 PLN
  • Polonla Asgari Ücreti Euro 760 Euro
  • Polonya Asgari Ücreti Dolar 838 Dolar
  • Polonya Asgari Ücreti Türk Lirası 16 bin 359 TL

Polonya Asgari Ücret

Polonya’da ücret ödemeleri Zloty ile yapılmaktadır. Yani Polonya Asgari Ücret Zloty para birimi olarak ödenir. Geçtiğimiz yıl çalışanlara ödenen bu ücret 2800 PLN olarak yapılmaktaydı. 2023 yılında ise bu ücretlere zam yapıldı. Böylelikle burada yaşayan kişiler 3 bin 490 PLN almaya başladı. Öyle ki buradaki artış oranı yüzde 8,9 oldu. Zloty Polonya’nın resmi para birimidir. Zira buradaki harcama ve ödemeler de bu para birimi üzerinden yapılmaktadır. Ülkenin ekonomi şartları iyidir. Bu açıdan bakıldığında yurt dışından gelenlere finans desteği veren ülkelerdendir.

Polonya’da Asgari Ücret Türk Lirası

Türkiye vatandaşları doğal olarak burada yaşamaları halinde elde ettikleri gelirleri merak eder. Bu anlamda Türk Lirası karşılığı merak konusu olmaktadır. Euro ile hesaplandığında 760 Euro olan çalışma ücretinin Türk Lirası karşılığı 16 bin 359 TL civarlarında olmaktadır. Bu gelir Türkiye şartları için çok iyidir. Ancak burada yaşamanız halinde giderler önemli olur. En Önemli gider ise kira olmaktadır. Böylelikle Polonya kira ücreti ne kadar sorguları yapılır.

Polonya’da Yaşam (Kira, Gıda, Konaklama Ücretleri)

Polonya’da kira ücretleri bölgesi ve şehrine göre değişen ücretlerdedir. Bölgede en çok rağbet görülen yerde yaşamak isterseniz ücret yüksek olabilir. Örneğin Varşova’da 1+1 ev için aylık ödeyeceğiniz kira tutarı yaklaşık 500 Eurodur. Bu anlamda çok daha ekonomik yerleri olan Polonya’da diğer ücretlerde önemli olur. Ancak burada aylık olarak yeme, içme ve konaklama ile ulaşım masraflarınız için aylık 500 Dolarlık bir gider yani 1800 PLN harcamanız gerekebilir. Bu ücretlerse size, aile bireylerinin harcamasına göre değişiklik gösterecektir.

Yorum yapın