Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası

Gerçek bir kişinin vefatı sonrası mevcut banka hesaplarındaki paralar nedeniyle ölen kişinin banka hesabından para çekme cezası özellikle araştırılan konulardan biri olmaktadır. Ölen kişinin parası nasıl çekilir sizlere açıklıyoruz.

Mirasçılar öncelikli olarak kendilerine düşen mirası alabilmek için bazı adımlar atmak zorundadır. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra yasal olarak haklarını alabilmektedir. Ancak bazı durumlarda acil paraya ihtiyacı olan kişiler ya da çekmek isteyenler ölen kişinin banka hesabından para çekme cezası ve diğer araştırmaktadır. Zira çekmeleri halinde başlarına gelecekleri bilmek istemektedirler.

Bankalarda alacaklı konumundaki paralar hesaplarda olabilir. Bunun yanında ölen kişinin banka kredi borçları da mirasçıları yakından ilgilendirmektedir. Ölen kişinin kredi borçları ne olur sorusuna yanıtlar aranır. Bu konuya ayrıca değineceğiz. Ancak bizler asıl konumuza dönersek yasal mevzuat dışı tüm hareketler idari ve hapis cezası ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilmektedir.

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası
Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

Bir kişinin vefatı sonrası bu kişiye ait aktif ve pasif tüm banka hesaplarındaki tutarlar ve malvarlıkları mirasçılara geçmektedir. Bu miraslar arasında en önemlisi direk değer taşıyor olması nedeniyle banka hesaplarındaki varlıklardır. Kişinin miras bıraktığı taşınmaz varlıklar gibi banka hesaplarındaki paralarda aynı hukuksal mevzuatla yönetilmektedir. Burada miras paylaşımının yasal olarak yapılmasına kadar bankadaki paranın da çekilmesi ve kullanılması kanunen uygun değildir. Yani mirasçılar dağılım yapmadan bu parayı çekmezler, hakları da yoktur.

Banka hesabındaki para tutarı ne kadar olursa olsun mirasçıların ortak hareket etmesi önemlidir. Bu sebeple hepsinin bir araya gelmesi gerekir. Mirasçıların hepsi bir araya gelemediği takdirde doğal olarak kendi payınıza düşeni alabilmek için miras tasfiyesinin gerçekleşmesini beklemek zorunda kalırsınız.

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası
Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası

Mirasçı konumunda olanlar Veraset ilamı diğer ismiyle mirasçılık belgesi alması gerekir. Bu belgenin alınması ise Sulh Hukuk Mahkemelerinde yada diğer alternatif olan noterlerde olabilir. Veraset ilamı sonrası belge alındıktan sonra bankaya başvurmanız gerekmektedir. Ancak bunun için vergisini de ödemeniz gerekmektedir. Vergi ödemesini yaptıktan sonra hesabın olduğu banka şubesine kimliğinizle giderek başvurun. Böylelikle banka hesabındaki size düşen miktar sizlere ödenecektir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parasını Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Ölen kişinin bankalardaki hesaplarında bulunan paralar mirasçılarındır. Bu anlamda mirasçılar gerekli evrakları hazırlayarak banka şubesine başvuru yapmaktadır. Başvuru sonrası kişinin kendine düşen pay bankadan çekilebilir. Kişinin vefatı sonrası bankadaki parayı çekebilmeniz için;

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası
Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme Cezası
  • Veraset ilişiği yoktur yazısını alın.
  • Mirasçılık belgenizi alın.
  • Veraset İntikal Verginizi ödeyin.
  • Paranın olduğu banka şubesine kimliğinizle başvurun.

Böylelikle size düşen yani size kalan miras payı miktarı bankadan çekebilirsiniz. Miras sahipleri kişiler ölen kişinin bankadaki parasından vergi kesilir mi sorgusu yapmaktadır. Zira bu hususta vergi kesintisi Vergi Müdürlüklerince yapılmaktadır. Verginin yatırılmaması halinde ise gerekli belgeler ile başvuru yapmanız halinde banka vergi oranını kesintiye uğratmaktadır. Bu kesinti sonrası banka bir hafta içinde bu bedeli vergi dairesine yatırmakla yükümlüdür.

Ölen Kişinin Banka hesabından para çekmek suç mu?

Vefat eden bir kişinin bankada hesabı olması gayet normaldir. Bu aşamada önemli olan husus bu paranın ne olacağı olmaktadır. Para doğal olarak mirasçılarındır. Bu sebeple tüm mirasçıların ortak hareketle bankalardaki paraların çekilmesi esas olmalıdır. Mirasçı konumunda olan kişiler veraset ilişiği yoktur yazısı alması gerekir. Bu yazı ile birlikte mirasçılık belgesi alan muris paranın olduğu banka şubesine başvuru yapar. Bu başvuru ile kendisine düşen payı talep eder ve çeker.

Ölen Kişinin hesabından para çekilirse ne olur?

Gerçek bir kişinin vefatı sonrası mal varlıkları ile mirasının paylaşımında en önemli husus vasiyetnamedir. Bu anlamda öncelikli olarak vasiyet varsa vasiyetname incelenmesi gerekmektedir. İnceleme sonrası yasal mirasçıların ortak hareketi ile miras paylaşımı yapılmaktadır. Ancak miras sadece bir kişiye kalmışsa doğal olarak vasiyetname gereği varlığın yeni sahibi tüm haklara sahip olacaktır. Bu aşamada bu duruma itirazlar olabilir. İtirazlar sonrası ise atılan adımlar tamamen hukuki olarak değerlendirilmektedir.

Ölen kişinin hesabından para çekilirse ne olur herkes merak etmektedir. Kişinin banka hesabından para çekebilmeniz için bankamatik kartı ve şifresi elinizde olması gerekir. Aksi takdirde bankalardan talep etseniz dahi çekemezsiniz. Bu aşamada bankalar sizden gerekli belgeleri isteyecektir. Buna rağmen ATM kanalıyla banka hesabından para çekmeniz halinde doğal olarak diğer hak sahipleri sizden kendilerine düşen payı isteyecektir. Bununla birlikte ölüm sonrası çekilen paranın vergisi de ödenmesi gerekmektedir. Bu hususlar sırasıyla karşınıza çıkacaktır.

Ölen kişinin parasını çekmek suç mu?

Banka hesaplarında varlık sahibi olunması nedeniyle ölen kişinin parasını çekmek suç mu sorgulanan diğer hususlardan biridir. Medya ve sosyal medyaya yansıyan vefat eden kişilerin emekli maaşı çekilmesi hususları bulunmaktadır. Bu durum tamamen dolandırıcılığa girmektedir. Dolayısıyla ölen kişinin parasını çekmek suçtur. Ancak ölen kişinin mevcut mal varlığını bankadan çekmek isteyebilirsiniz. Burada parayı çekmek idari yaptırımla cezalandırılabilir. Ancak miras hukukunu ilgilendirdiğinden diğer mirasçılar ile birlikte çekilmesi gerekmektedir.

Miras kalan para için vergi ödenmesi gerekmektedir. Bu aşamada ise miras kalan parasının vergisi ne kadar sorusu sorulmaktadır. Miras kalan vergisi ise oranı şu şekildedir;

  • Anne, baba, eş ve çocuktan kalan miraslar için yüzde 5 0
  • Mirasın ilk 240 bin lirası için yüzde 1
  • İvazsız intikal miraslarında yüzde 10

Bu hesaplamalar kalan para miktarına göre yapıldığından kesilecek olan vergi tutarı da değişmektedir.

Kişi ölürse bankadaki para ne olur?

Para sahibi kişi ölürse bankadaki para ne olur mirasçıların araştırdığı konulardandır. Kişinin vefatı sonrası paranın çekilebilmesi için yasal mevzuatın uygulanması gerekmektedir. Bu uygulamaya göre ise gerekli belgeler sahip olunana ve bankaya başvuru yapılana kadar kişinin banka hesabındaki paralar aynı şekilde kalmaktadır. Buradaki para vadesiz mevduat hesabında olabilir. Bu aşamada aynen para kalmaktadır. Ancak vadeli mevduat hesabında olması halinde doğal olarak ölen kişinin talep ettiği hususlar bankadaki para için geçerli olmaktadır.

Ölen kişinin banka hesabından para çekme cezası araştırma konusu olmasına karşın bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu aşamada en önemli husus maddi ve manevi açıdan mağdur olmamak için hukuki destek alınmasıdır. Hukuk bürolarından alacağınız bu destekler sayesinde sizin için önemli olan hizmetler çok daha hızlı alınabilmektedir. Özellikle veraset ilamı olmandan bankadan para çekilir mi sorusunun yanıtı hayır olmaktadır.

Yorum yapın