Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?

Kredi başvurusu yapmak kredi notu büyük bir öneme sahiptir. İhtiyacınız olan krediyi almak için veya olumlu sonuçlanması için dikkat edilen bir noktadır kredi notu. Bu ideal kredi notu belirli bir sayının altında ise banka kredi talebinizi reddetmektedir. Bu yüzden belirlenen ideal kredi notu ve notunun üstünde olmak sizin avantajınıza olacaktır. Bu kredi notunu yüksek tutmak için ise dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Finansal açıdan mevzuatı doğru okumak sizlerin mağduriyetinizin önüne geçmektedir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekenler başlıca ele alınması gerekir. Bir çok kişi kredi başvurusu onaylanmazsa kredi puanı düşer mi sorusunun yanıtını bilmeden finans kuruluşlarına başvuru yapmaktadır. Ancak yanlış bilinen doğrular bulunmaktadır. Kredi başvurusu yaptıktan sonra onay almaması kredi notunuza olumsuz etki yapmamaktadır. Ekonomi açısından doğru bir kişisel yapılandırma ile borçlarınızı gününde ödeme kredi notu açısından sizleri avantajlı kılmaktadır.

Kredi Başvurusu İçin Kredi Notu Nedir?

Kredi başvurusu yapmak kredi notu kişinin bankalar ile arasında gerçekleşen mali işlemlerin analizi sonucunda oluşturulan bir sayısal ifadedir. Kredi başvurusunda bulunmak için bu kredi notu belirli bir miktarın üzerinde olmalıdır. Bu notlarla talepte bulunanlar belirli gruplara ayrılırlar.  Bu not sistemi ile hızlı ve otomatik bir değerlendirme gerçekleşmiş olur. Bu yüzden bu kredi notuna dikkat etmek ve yüksek tutmaya çalışmak size avantaj sağlayacaktır.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?
  • Herhangi bir kredi talebinde bulunduğunuzda onaylansa veya reddedilse bile kredi puanınızda ilk başta bir düşüş gerçekleşmektedir. Kredi başvurusundan önce bütçeniz doğrultusunda düzenli şekilde ödeme yapabileceğiniz miktarda bir kredi talebinde bulunmak, kredi notunuzu ilerleyen zamanlarda artıracaktır.
  • Başvurudan önce kredi, faiz, vade hesaplamaları ve karşılaştırmaları yaparak bir kredi başvurusu yapmak da en sağlıklı adım olacaktır.
  • Düzenli bir ödeme yapmadığınız takdirde kredi notlarınız düşmeye başlar. 90 gün içinde ödenmeyen borçlar için ise yasal bir süreç başlar.
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?

Kredi Başvurusu Yapmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Belirli miktarlarda talebinde bulunduğumuz kredilerin kabul edilmesi için belirli gruplar arasında bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalar arasında farklılık gösteren bu gruplarda ise belirlenen kredi notlarının üstündeyseniz kredi talebinizin onaylanma ihtimali yüksektir. 1500 ve üzeri için geçerli olan bu grupta iseniz talebinizin onaylanması yüksek bir ihtimale sahiptir. Bu notun daha altında olduğunuz takdirde kredi talebiniz için ret cevabı gelmesi daha yüksektir. Kredi başvurusu için kredi notunun da bu belirtilen not aralığında olması sizin talebinizin onaylanmasında veya reddedilmesinde önde gelen nedenlerden olduğu için buna dikkat etmek önemlidir. Kişiler muhtemel başvuru ile kredi limiti öğrenme puan düşürür mü diye merak etmektedir. Puanınızı öğrenmeniz halinde kredi notunuz etkilenmediği gibi düşmede yaşanmamaktadır.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?

Kredi Başvurusunda Kredi Notunu Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartı kullanırken kredi notunu yükseltmek için, ödemeleri düzenli bir şekilde yapılan kredi kartı kullanımı en hızlı yöntemdir. Böylece kredi başvurusunda bir adım öne geçerek kabul edilme ihtimalini artırmak için bu not önemlidir. Ödemeleri de düzenli bir şekilde yapabilmeniz için kendi geliriniz ile ayarlayabildiğiniz bir kredi başvurusu çok önemlidir. Çünkü düzenli bir ödeme yapabilmeniz gerektiği için, bütçenizin fazlası size zararlı olacaktır. Kredi başvurusu yapmak da kredi notunu ilk başta düşürse de düzenli ödemelerinizi yaptığınız takdirde gittikçe artacaktır. O yüzden düzenli ödemeye dikkat etmek büyük bir önem arz eder.

Sorular ve Cevapları

Nakit avans çekmek kredi notunu etkiler mi?

Kişilere sağlanan haklardan olan ücretsiz taksitli nakit avans ve taksitli avans para çekmeniz halinde kredi notunuz etkilenmez.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?
Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?

Kredi Notu Hızla Nasıl Yükselir?

En önemli yol borçların ödenmesidir. Zamanında süresini geçirmeden yapacağınız erken ödemeler notunuzu yükseltecektir.

Cep Telefonu faturası kredi notunu etkiler mi?

Ödemediğiniz ve ödemekten kaçındığınız cep telefonu faturaları kredi notunuzu aşağıya düşürmektedir.

Kredi notu ne zaman güncelleniyor?

Günlük olarak güncelleme olur. Bazen bu durum aylık olarak yapılmaktadır.

Nakit Avans Sicili Bozar mı?

Nakit avans sicil bozmaz. Ancak geri ödemeyi düzenli yapmaz geciktirirseniz sicilinizi etkileyebilir.

Banka hesabında para olması kredi notunu etkiler mi?

Bankalarda bulunan vadeli ve vadesiz hesaplardaki paralar kredi notuna etki etmemektedir.

Kredi Notu İlk Kaçtan Başlar?

Kredi notunun başlangıcı 1 en yüksek oranı ise 1900’dür.

Telefondan Kredi Başvurusu Puan Düşürür mü?

Telefondan yada bankadan yapacağınız kredi başvuruları puan düşürmez.

Kredi başvurusu yapmak kredi notu en önemli husustur. Notunuzun yüksek olması halinde her banka gelirinize göre limitlerde kredi tahsisi yapmaktadır.

Yorum yapın