Kilo Vermede Antidepresanların Rolü

Sağlıklı bir yaşam için fazla kilolardan uzak olmak isteyenler kilo vermede antidepresanların rolü üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Ayrıntılar içeriğimizde…

Antidepresan ilaçları depresyon ve anksiyete gibi ciddi ruh sağlığı hastalıklarının tedavisinde uzun süredir kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar vücudu etkileyerek kilo vermede de etkili olabilmektedir. Kilo kaybına neden olan antidepresan Bupropion neredeyse tek modern ajanlar arasında yer almaktadır. Ancak kullanım için mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir. Ancak hekiminizin reçete etmesi sonrasında merak edilen husus hangi antidepresan kilo aldırmaz olmaktadır. Bunlar içerisinde;

  • Amisülpirid
  • Ziprasidon,
  • Aripiprazol’un

kilo aldırmayan özellikler içerdiğini belirtilmektedir. Ancak kesin bir yargı ve bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Antidepresanlar, beyinin belli bölgelerindeki nörotransmiter adı verilen kimyasal maddelerin dengesini etkileyerek depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletirler. Çoğu antidepresanlar ise iştahın azaltmada ve artırmada etkilidir. En çok serotonin ve norepinefrin olarak adlandırılan nörotransmiterlerin vücut içindeki düzeyini arttırıcı etki yapan antidepresanlar, iştahı kontrol altına alarak kilo verme sürecinde etkili olabilmektedir.

Kilo Vermede etkili olan Antidepresanlar

  1. Fluoksetin (Prozac): Kilo verme sürecinde en etkili ve popüler antidepresan ilaçlarından biri fluoksetindir. İçerdiği serotonin hormonu seviyesinin artması iştah kontrolünü sağlar ve kilo vermede etkili olur.
  2. Bupropion (Wellbutrin): Bupropion, depresyonu ve tedavide kilo verme sürecinde yardımcı olmak için kullanılan önemli bir antidepresan ilaçtır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bupropionun iştahı ve metabolizma hızını azalttığı gibi arttırdığı da görülmüştür.
  3. Sertralin (Zoloft): Şiddetli depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için sertralin kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda sertralinin kilo verme sürecine etki ettiği görülmüştür. Ancak, her kişinin vücut tepkisi farklı olduğundan bu ilacın etkisi de farklılık göstermektedir.

İçerdiği madde türleri yukardaki gibi olan antidepresanlar kilo vermeye yardımcı olmaktadır, ancak her kişinin farklı bir metabolizması ve vücut kimyası olduğu için farklı etkililer gözlemlenebilmektedir. Eğer antidepresan ilaçlarıyla kilo vermek istiyorsanız, bir uzman hekim tarafından size en uygun antidepresanla tedavi yöntemini belirlemeniz gerekmektedir. Sağlık açısından düşünüldüğünde ise size özel oluşturulacak olan bir diyet programı ve düzenli spor alışkanlığıyla kilo vermeniz daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır.

Kilo vermeyi destekleyen en etkili antidepresanlar hangileridir?

Antidepresanlar kişinin metabolizması ve kimyasına göre farklı şekillerde etki etmektedir, ancak yapılan araştırmalarda, bupropion ve naltrekson beraber kullanıldığında daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Antidepresanlarla kilo vermek sağlıklı mı?

Antidepresanlar genellikle metabolizma hızını artırarak vücudun stres etkisinden uzaklaşmasını sağlar, bu etki sonucunda vücudun enerji harcaması artar ve kilo verme süreci başlar. Bu etki tüm insanlar için aynı olmamakla beraber farklı kişilerde farklı etki etmektedir bu da antidepresanlarla kilo vermenin uygun olmadığını göstermektedir. Eğer kilo vermek istiyorsanız sağlığınız açısından antidepresanları değil düzenli egzersiz ve diyet yaparak daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Yorum yapın