IBAN Çözümleme Nedir? IBAN Doğrulama

Bir IBAN numarasının hangi ülke, hangi banka şubesi ve hangi hesaba ait olduğunu ayıran IBAN Çözümleme son zamanlarda araştırılan konulardan biridir. IBAN numarası içerisinde bazı finans kuruluşları şube kodu barındırır. Ancak bazı finans kuruluşları sadece hesap numarasına yer vermektedir.

İBAN numarasını belirleyen kuruluş Avrupa Bankacılık Standartları Komitesidir. Aynı zamanda kısaltması ise ECBS’dir. Öyle ki bu kurum tarafından geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Hatta bu numara uluslararası hesap numarası standartlarını taşımaktadır. Ekonomi can damarı olan bankalar kişilere ve ticari firmalara özel hesap numarası tahsisi yapmaktadır.

Bankacılık işlemlerinde numaralar önemlidir. Bu anlamda hesap numarası kadar IBAN ile uluslararası banka hesap numaraları tahsisi yapılmaktadır. Üstelik vatandaşlar birçok soruya yanıtlar aramaktadır. Bunlardan biri herkesin iban numarası farklı mıdır olmaktadır. Öyle ki doğal olarak bankalarda açılan hesap numaraları farklıdır. Bu sebeple iban numarası da farklı olmak zorundadır.

"IBAN

IBAN Çözümleme Nasıl Yapılır?

Para aktarımında kullanılması nedeniyle iban numarası yanlış olursa ne olur sorguları yapılır. Öyle ki havale ve EFT yapmak istediğinizde numarada yanlışlık olması halinde para gerçek alıcıya ulaşmaz. Hatta gönderim için kişinin adı soyadı güvenlik amaçlı olarak ilk iki harfleri ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada adı ve soyadı hanesini de giriş yapmanız gerekecektir. Özellikle isimler tutmadığı takdirde banka gönderilen paranın iadesini yapmaktadır. Hatta EFT gönderimine olanak dahi izin vermez. Ancak bazı durumlarda yanlış hesaba para gönderimler olabilmektedir. Bu sebeple iban numarası yanlış yazılmaması gerekir. Yanlışlığın önüne geçmek için birçok kişi telefondan iban numarası nasıl alınır araştırması yapmaktadır. Müşteri hizmetlerini aramanız halinde banka size telefonla bu konuda yardımcı olabilmektedir.

Ibanda Neler bulunur?

Bankacılık işlemlerinin sağlıklı yürüyebilmesi için hesap numaraları önemlidir. Bu anlamda uluslararası işlemlerde özelikle IBAN tercih edilmektedir. Böylelikle işlem yapacak işiler IBAN’da neler bulunur sorgusu yapmaktadır. Bir IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır. Bu aşamada ilk iki hane ülkeyi gösterir. Bu ülkemiz için TR olmaktadır. Sonra ise iki ile beş hane banka kodunu, sonraki numaralar ise müşteri hesap numarasını göstermektedir.

IBAN Çözümleme Nedir? <yoastmark class=

IBAN Numarası nasıl bulurum?

Başkasına ait bir banka hesap numarasını bulmanız mümkün değildir. Ancak kendinize ait bir hesaba ait bilgiler edinmeniz için haklarınız bulunmaktadır. Bu aşamada IBAN numarası nasıl bulurum sorusunun yanıtı şu şekilde listelenebilir.

  • İnternet bankacılığından
  • ATM ile hesabınıza giriş yaparak
  • Bankamatik kartı üzerinden (Yazıyorsa her bankada yazmayabilir)
  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak
  • Banka şubesinden isteyerek
  • E-devlet üzerinden

E-Devlet Üzerinden IBAN numarası nasıl alınır?

Bilindiği üzere kişilerin en önemli verileri e-devlet ile sağlanabilmektedir. Bu anlamda kişiye ait hesap numarası kadar IBAN numarası alınabilmektedir. Bu durumda kişi e-devlet üzerinden IBAN numarası nasıl alınır sorgusu yapmaktadır. Bu hizmeti alabilmeniz için banka hesap numarasının e-devletinize ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Tanımlama sonrası kişi hesabına giriş yaparak şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama ile arama yaptıktan sonra açılan sayfada yeni hesap tanımlama bölümü ile mümkün olmaktadır.

IBAN Çözümleme Nedir? <yoastmark class=

İnternet üzerinden IBAN numarası nasıl alınır?

Kendinize ait bir banka ve iban numarasını en sağlıklı olarak internetten alabilirsiniz. Bu aşamada önemli olan husus internet bankacılığını kullanıyor olmanızdır. Nesabınıza girdikten sonra hesap numaranız yanında paylaş menüsü bulunur. Buradan dilerseniz istediğiniz kişiye whatshapp yada başka mesaj uygulamaları ile gönderebilir ve paylaşım yapabilirsiniz. İnternet üzerinden IBAN numarası nasıl alınır sorgusunun bir yanıtı da hesap numaranız olması halinde bankanın internet sitesinden IBAN’a çevir menüsü ile olmaktadır.

Çözümleme İşlemi Nedir?

Bankacılık işlemlerinde kişilerin karşılaştığı hususlardan biri çözümleme işlemi olmaktadır. Bu aşamada kişi çözümleme işlemi nedir sorgusu yapabilir. Çözümleme işlemi 26 haneden oluşan bir IBAN numarasının banka şubesi, hesap numarasına kadar ayırma işlemidir. Böylelikle kişinin hesap numarasına ulaşım sağlanmaktadır.

Banka Şubesi Değişince IBAN değişir mi?

Birçok kişi banka şubesi ve bankasını değiştirme yoluna gitmektedir. Bu anlamda aynı bankanın farklı şubelerinde hesap açılışı sonrası merak edilen konulardan biri Banka şubesi değişince IBAN değişir mi olmaktadır. Öyle ki banka şubesini değiştiriyor olmanız elbette tüm numaraların değişeceği anlamına gelmektedir. Hatta banka şube kodu değiştiği gibi banka hesap numarası da değişmektedir. Bu sebeple banka şubelerini değiştirdiğiniz esnada doğal olarak IBAN numarası da değişmektedir.

Söz konusu banka ve hesap numaraları olunca vatandaşın sorguladığı hususlar artmaktadır. Öyle ki internet sayesinde aklına gelen sorguyu yapan kişi bu konuda rahatlık sağlamaktadır. Hatta sorgulardan biri 5001 ile biten hesap numarası hangi bankanın olmaktadır. Ziraat Bankası hesap açılışları sonuna 5001, 5002, 5003 gibi rakamlar eklemektedir. Bu durum banka şubesi üzerinde açılan birden fazla hesap için ayrı numaraların oluşmasıdır. Bu sebeple 5001 ile biten hesap numarası Ziraat Bankasına aittir. Hatta TR47 ile başlayan banka hangi bankanın merak ediyor olabilirsiniz. Bu anlamda TR47 Halkbank hesap numaralarının olmaktadır.

Yorum yapın