Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seçimlerin geride kalmasının ardından ihtiyacı olan vatandaşlara her aileye 500 TL yardım yapmaya devam ediyor. Böylelikle PTT’den alınacak yardımların yapılmasında detaylar yazımızda bulunmaktadır.

Her aileye 500 TL yardım başvurusu yapanlar için önemli kriterler söz konusu. Bu kriterleri taşıyanların başvurusu uygun görülmesi halinde yardımlar yapılıyor. Aylık 500 TL nakit yardımın yapılması için başvuru önemli. Başvuru sonrası inceleme yapılan başvurulardan uygun olanlara yardımlar yıl boyunca yapılacak. Vatandaşların yaşam kalitesini yükseltecek olan yardımlardan biri de aylık 500 TL olarak gerçekleştiriliyor.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçimlerin ardından yardıma muhtaç olan kişiler nakdi yardımlarını yapmaya devam ediyor. Vatandaşların ihtiyacını karşılamak adına her aileye 500 TL yardım başvurusu e-devlet ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapılıyor. Başvuruyu 18 yaşını geçene hanedeki bir kişi yapabiliyor. Başvuru sonrası ise gerekli inceleme ile uygun görülenlere para yardımı PTT şubeleri üzerinden yatırılıyor.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı yapılacak yardımlara dair açıklamasında 4 milyon haneye yardımların yapılacağı yönünde olmuştu. 27 Haziran tarihi itibariyle başvurular alınmaya başlandı. Bu anlamda her aileye 500 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden alınmaya başlandı. İnternetten başvuru yapamayacak olanlar ise ikametinin bulunduğu Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapabiliyor. Bu başvuru kimlikle gerçekleştiriliyor. Bunun için form ve dilekçe doldurulması gerekmiyor. Ancak e-devletten yapılacak yardım başvurularında açılan sayfadaki formun eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor.

Başvuru sonrası Vakıf Mütevelli heyeti inceleme yapıyıor. İnceleme neticesinde ailenin gelirinin düşük olması halinde Kaymakamlık SYDV her aileye 500 TL yardım başvurusu sonuçlandırıyor. Verilen karar ile sonuç ise kişiye SMS ile bildiriliyor. Böylelikle kişinin TC numarası üzerine yatırılan yardım parası PTT şubelerinden yine kimlikle çekilebiliyor.

E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her Aileye 500 TL yardım başvurusu e-devlet yoluyla yapılabilmektedir. Bunun için e-devlet şifreniz olması gerekir. Başvuruyu hanede 18 yaşından büyük herkes yapabiliyor. Yardım başvurusunda atacağınız adımlar ise şu şekilde;

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • E-devlete giriş yapın
  • Arama menüsünden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazın arama yapın
  • Açılan sayfadan sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu menüsünü seçin
  • Sonrasında açılan formu eksiksiz olarak doldurun
  • Doldurduğunuz formu inceleyin ve doğruysa onay verin.

Başvuru sonrası ikametinizin olduğu Kaymakamlık Vakıf Mütevelli Heyeti başvurunuzu inceleyecektir. Bu incelemede hanede kimlerin oturduğu, SGK kaydı olup olmadığı, aylık gelirlerinin ne kadar olduğu ve mal varlıkları incelenmektedir. Bu inceleme sonrası hanenin gelirinin düşük olması halinde her aileye 500 TL yardım başvurusu ile onay verilmektedir.

Yorum yapın