Garanti BBVA EFT İptali Nasıl Olur?

Para transferinde gönderilen yola bağlı olarak Garanti BBVA EFT iptali nasıl olur? Garanti EFT iptal edilir mi? Gibi sorulara yanıtlar aranmaktadır. Başka banka hesabına göndereceğiniz paranın iptali ile hesabına geri yatırılması talebiniz oldukça zordur. Ancak imkansız değildir.

Garanti Bankası EFT iptali yapmak isteyen kişilerin özellikle süresi çok kısıtlıdır. Başka banka hesabına gönderilen EFT günümüzde FAST yöntemi ile hızlı olarak geçmektedir. Geçmiş dönemlerde mesai sonrası ve tatil günleri EFT yapılması mesai saatlerinin başlamasına kadar bekletilmekteydi. Ekonomi çalışmaları neticesinde yeni yöntemler kullanılmaya başlandı. Günümüzde FAST sayesinde belli limitlere kadar para transferi anlık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada yaptığınız gönderim işlemi karşı banka ilgili hesabına geçtikten sonra iptali neredeyse imkansızdır.

Mesai saati ve dışında yapacağınız EFT gönderimi çok hızlı olarak gerçekleşmektedir. FAST para gönderim limiti 20 bin liradır. Bu tutara kadar gönderimler anlık olarak karşı hesaba aktarılmaktadır. Bu aşamada Garanti EFT iptali mümkün olmayabilir. Ancak 20.000 TL üzeri para göndermişseniz mesai saati başlamasına kadar iptal gerçekleştirilebilir. İptalin sağlanması için ise gönderim yolu önem kazanmaktadır.

Garanti BBVA EFT İptali Nasıl Olur?
Garanti BBVA EFT İptali Nasıl Olur?

Garanti BBVA EFT İptali Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel olarak Garanti BBVA EFT iptali işlemi için transfer emrinin verilmesinin ardından hemen iptali için başvuru yapmak gerekmektedir. Garanti BBVA Mobil üzerinden iptal mümkün değildir. Bu sebeple vakit kaybetmeden Garanti Müşteri Hizmetleri aranması ve yapılan transferin iptali istenmesi gerekir. Bu aşamada kimlik doğrulama sonrası para transferi yapılmamışsa iptali mümkün olmaktadır.

Yapılan EFT karşı hesaba geçtikten sonra Garanti BBVA EFT iptali mümkün olmaz. Bu aşamada parayı alabilmeniz için karşı hesabın sahibinden istenmesi gerekir. Burada kişi parayı iade etmezse yapabileceğiniz işlem sebepsiz zenginleşme davası açmak olur. Bu durum tamamen hesap sahibinin anlayışına kalmaktadır. İadesini direkt olarak sağlayabilir.

Garanti EFT iptali ve diğer hizmetlerinizi için müşteri hizmetleri Alo Garanti 444 0 333 numarası ile hizmet vermektedir. Bu anlamda muhatabınız bankadır. Söz konusu para olunca güvenlik açısından bankanın talimatları ve uyarıları dikkate alınması gerekir.

Garanti BBVA EFT İptali Nasıl Olur?
Garanti BBVA EFT İptali Nasıl Olur?

EFT ile para gönderiminin iptalinde başvuru yollarından bir diğeri klasik yöntem ile banka şubeleridir. Garanti BBVA şubelerine giderek iptalin sağlanmasını talep edebilirsiniz. Ancak bu başvuru yolu zaman alacağından gecikmeler yaşanabilir. Bu sebeple telefonla iletişim kurmak en hızlı yöntemdir. Böylelikle Garanti BBVA EFT iptali başvurusu;

  • İnternet Bankacılığından
  • Garanti Mobil Üzerinden
  • Banka Şubelerinden
  • Garanti Müşteri Hizmetlerinden
  • ATM ile Gönderilmesi halinde Bankamatiklerden

Yapılabilmektedir.

Yanlış Hesaba Gönderilen Paranın İadesi

Yanlış hesaba EFT yapılması halinde paranın iadesi kimlik bilgilerinin uyuşmazlığı nedeniyle iade edilir. Zira para gönderimi esnasında iban numarası ile alıcının adı ve soyadı girilmektedir. Burada hesap numarası ile isim ve soyadın uyuşmaması halinde para iadesi yapılmaktadır. Ancak evlenen ve sonradan soyadı değişen bayanların kızlık soyadı ile gönderim yapılmışsa burada iade olmayabilir. Hesaba para geçer ve geri iptali mümkün olmayabilir.

İleri Tarihlere Verilen EFT İptali

Garanti BBVA EFT iptali ileri tarihli verilen talimatlar için çok daha kolaydır. Zira dijital yollardan yapılmışsa burada hak sahibi yine aynı yoldan iptal gerçekleştirebilmektedir. İgaranti ile internet bankacılığından banka hesap hareketleri ile ilgili menüden iptal gerçekleştirilebilmektedir.

EFT iptali taleplerinde standart prosedür dilekçe ile banka şubesine başvurmaktır. Bu aşamada gönderilen paraya bloke konulmaktadır. Sonrasında yapılan inceleme neticesinde uygun görülmesi halinde para gönderim hesabına iade edilmektedir. Ancak günümüzde yapılan yeni FAST yöntemi ile 20 Bin liraya kadar olan limitli EFT’ler hesaba direk olarak geçmektedir. Bu sebeple dilekçe ile başvuru ve EFT iptalinin yapılması tercih edilmemektedir. Hatta hiç kullanılmamaktadır. Ancak yüksek limitli gönderimlerde bu yöntem kullanılmaktadır.

Garanti BBVA İşlem Süreleri

Bankalar yaptıkları işlem ile vermiş oldukları hizmetler için bir standart belirlemektedir. Bu anlamda Garanti BBVA EFT ne kadar sürer dahil tüm işlemlerde süreler şu şekildedir;

  • EFT, Havale ve Virman maksimum 1 gün içinde
  • Hafta içi 16:15 sonrası yapılan swift üç gün içinde
  • Western Union ile gönderim sisteme aktarılmasıyla

Para transferlerinde mağduriyetlerin yaşanmaması adına öncelikli olarak parayı göndereceğiniz hesap numarası incelenmelidir. Gönderimde EFT ile iban numarası önem kazanır. Burada iban numarası girildikten sonra hesap sahibinin adı ve soyadı ilk iki harfi görünür. Bu harfler uymaması halinde EFT talimatı gerçekleştirilmemesi gerekir.

Yorum yapın