Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Özellikle kadınların radarında olan ertesi gün hapı kullananların yorumları özellikle bilinmesi gerekenler açısından sizler için derledik.

Korumasız olarak gerçekleşen cinsel ilişki ile hamileliğin önlenmesi adına kullanılan ertesi gün hapı kullananların yorumları özellikle araştırma konusudur. Sebebi ise gayet açıktır. İşte bunlardan bazıları;

  • Yan etkilerinin geçici olduğu ancak ilacın erken alınması gerektiği. Hatta adet dönemi öncesi erken kanama yaptığı belirtilmektedir.
  • Özellikle ertesi gün hapı Norlevo kullandım ama bana hiç yan etki yapmadı.
  • Yan etkisinden kaçarken hamile kalındığında daha içinden çıkılamaz bir hal alabilir.
  • Özellikle görülen yan etkilerin 35 yaş üstü kişilerde görüldüğü belirtilmektedir.
  • Bu ilaçları aspirin gibi kullanan birçok kişi var. Güvenle kullanabilirsiniz diyenler yorumculardan bazıları.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı; yüksek oranda progesteron hormonu bulundurarak korunmasız gerçekleşen cinsel ilişki sonucu gebe kalmayı en düşük seviyeye indirmeye çalışan ilaçtır. Bir anlamda istemsiz hamileliği engelleyen bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Ertesi gün hapları eczanelerden reçetesiz satılmaktadır. Bu ürünler hamileliği önlemek dışında vücuda zarar vermeden, basit yan etkiler dışında herhangi bir zararı olmayan doğum kontrol yöntemidir. Ertesi gün hapı neden kullanılır en çok merak edilen hususlardan biridir. Bir diğer doğum kontrol yöntemi olan kondomların yırtılması, delinmesi durumunda veya doğrudan korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girildiğinde kullanılmaktadır. Yaşam hikayeleri içerisinde bu ilaçlar gündelik olarak kullanılmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları
Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Bu ilacın etken maddesi progesteron hormonudur. Bununla beraber progesteron ve östrojen hormonlarını beraber bulunduran ve yalnız östrojen hormonu bulunduran farklı etken madde içeren ertesi gün hapları da vardır. Sadece progesteron hormonu bulunduran haplar menstrual döngüde yumurtlamayı durdurmakta ve hamileliği engellemektedir. Her iki hormonu beraber bulunduran ilaçlar hem yumurtlamayı engellemekle beraber cenininde rahim içinde kalmasını engellemektedir.

Ertesi Gün Hapları Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalı?

Ertesi gün hapının betimlenmesinden dolayı cinsel birliktelikten sonraki gün alınması gerektiği gibi yanlış bir algı bulunmaktadır. Bilinenin aksine ertesi gün haplarının cinsel birliktelikten sonra en kısa sürede alınması ilacın etkisini çok fazla artırmaktadır. Yapılan araştırmalar cinsel ilişkiden hemen sonraki 72 saatten sonra alınan bu hapların etkisinin azaldığı ve korumadığı gözlemlenmiştir. Özellikle ilk 24 saat içinde kullanılması gebelik oluşumunu %90-%98’e kadar engel olurken, 48 saat sonra kullanıldığında gebeliğin engellenme oranı %75’e kadar düşmektedir. Bundan dolayı korumasız cinsel birliktelikten hemen sonra kullanılması gebeliği engelleme oranını artırmaktadır.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri – Zararları Nelerdir?

Korunmasız cinsel birliktelikten sonra istem dışı gebeliği önlemek için etkin kullanılan ertesi gün haplarının yüksek doz ve belirtilen kullanım şekli dışında yanlış kullanılması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek dozda progesteron hormonu bulunduran ilacın doz aşımı yapılması halinde kişide bu hormon sebebiyle çeşitli yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler bazen tek doz kullanımda da görülebilmektedir.

Ertesi günü hapında en çok görülen yan etki adet düzensizliği olmaktadır. Bu düzensizlik döngüyü bozmakta ve bazen birkaç ay sürebilmektedir. Rastlanılan başka bir yan etki ise kadında mide bulantısı ve kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. İlacın alımıyla beraber ilk birkaç saat içinde mide bulantısı geçiren ve kusan kadınların, ilacın kusmayla beraber vücuttan atıldığı ihtimaline karşı aynı dozda ilacı tekrar kullanmalıdır.

Ertesi gün hapının en sık görülen yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Adet düzensizliği ve ara kanamalar,
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
  • Mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve halsizlik hissi,
  • Meme hassasiyeti,
  • Karın ağrısı ve şişkinlik.

B belirtiler kişiye özgü olup bazıları tüm ortaya çıkabilmekte bazıları ise ortaya çıkmamaktadır. Ertesi gün haplarını ayda 1 kullanmak ve dozu aşmamak yan etkileri azaltmakta ve vücuttaki hormon dengesini korumakta önemlidir.

Ertesi gün hapı dahil tüm ilaçlar doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılmalıdır. Bu anlamda yan etkilerine maruz kalınabilir. Hatta sizin içeriği ile alerjik reaksiyon göstermeniz mümkündür. Bu sebeple araştırılmadan ve doktor reçetesi olmadan kullanmak tehlike yaratabilir.

Yorum yapın