Ehliyet Vakıf Payını ATM Üzerinden Ödeme Nasıl Olur?

Sürücü belgesi alımında Nüfus Müdürlerine başvuru yapmadan önce ehliyet Vakıf payını ATM üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Bu payı ödemeden Nüfus idarelerinde ehliyet başvurusu yapılması mümkün değildir. Vakıf payı ücretini ATM’den olduğu kadar bankalardan da ödenebilmektedir. Ancak bu her bankadan mümkün değildir.

İlk kez ehliyet alacaksanız ve ehliyet almaya hak kazandıysanız bunun için öncelikli olarak Ehliyet harcı ödeme işlemi yapılması gerekmektedir. Bu anlamda ehliyet vakıf payı Emniyet güçlerine ödenmektedir. 2918 sayılı yasaya istinaden Türk Polis Teşkilatına vakıf payı yatırılması gerekir. Bu aşamada Ehliyet vakıf payını ATM üzerinden ödeme için önümüzde birkaç adım bulunmaktadır.

Hangi ATM’lerden Ehliyet Vakıf Payı Ödemesi Yapılır?

Öncelikli olarak Vakıf için ödeyeceğiniz pay birçok ATM’de ödenebilmektedir. Fakat her banka bu ücreti tahsil edememektedir. Hatta internet bankacılığı üzerinden bunu ödemeniz mümkün değildir. Sebebi de yerel olarak bulunulan şehrin Polis teşkilatı için ödeniyor olmasıdır. Böylelikle Ehliyet Vakıf payını yatırabileceğiniz banka ATM’leri şunlardır;

ehliyet Vakıf payını ATM üzerinden ödeme
Ehliyet Vakıf payını ATM üzerinden ödeme
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbankası
  • Garanti BBVA Bankası
  • Denizbank

İlk kez ehliyet almaya hak kazanan kişinin ehliyet vakıf payı ödemesi için masraf alınmamaktadır. Bu aşamada havale ve eft gibi masraflar söz konusu olmaz. Fakat ödeme esnasında banka şubesinden yapıyorsanız bağış olarak yazılmaması gerekmektedir. Bunun Ehliyet alımı için vakıf payı olduğunu ve kişinin TC numarası üzerinden ödenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Zira bu ödeme bağış değildir. Bu Polis Teşkilatı için öden bir paydır. Diğer bir tanımla hizmet bedeli olmaktadır.

2023 Ehliyet Vakıf Payı Ücreti

Her yıl yenilenen rakamlar ile vakıf payı ödenmektedir. Bu anlamda 2022 yılı vakıf payı ücreti tüm sınıf ehliyetler için 2 TL gibi cüzi bir rakamdır. Bu tutar 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren değiştirilmiştir. Böylelikle 2023 yılı Ehliyet Vakıf Payı ücreti tüm ehliyet sınıfları için 145 TL olmuştur. Ekonomi yeniden değerleme oranlarına göre hareket etmektedir. Bu kadar önemi artış yaşayan vakıf payı ücreti banka şubeleri, Atm ve PTT şubelerinden ödenebilmektedir. Bu anlamda ödeme yapılırken bu tutarında ödenmesi gerekir. Aksi takdirde ehliyet alımı mümkün olmaz.

ATM’den Vakıf Payı Ücreti ödemesi için kartsız menü seçilebilmektedir. Bu aşamada hesabınız varsa kartınızla giriş yaptıktan sonra da ödeyebilirsiniz. Bu anlamda Ehliyet vakf payını ATM üzerinden ödeme için atacağınız adımlar şu şekilde olmaktadır.

  • Ödemeler menüsünü seçin
  • MEB Ödemeleri yöntemini seçin
  • Ehliyet seçeneğini seçin
  • TC kimlik numaranızı girin

Eğitim ödemesi başlığı altında MEB Pay seçenekleri bulunmaktadır. Zira ödemeler menüsünden tüm ödemeler yapılabilmektedir. Ancak en sağlıklı ödeme PTT şubesi üzerinden olmaktadır. Buradan hem harçları hem vakıf payını ödeyebiliyorsunuz. Kişiler interaktif vergi dairesi ile harç ödemelerini yapmak istemektedir. Nedeni ise Kredi Kartı ile ödeme imkanı olmasıdır. Ancak buradan vakıf payı ödemesi yapılması mümkün olmadığı için ödediğiniz tutar ile Nüfus Müdürlüklerinde ehliyet başvurusu yapılamamaktadır. Bu aşamada mağduriyetler söz konusu olur.

Not : Ehliyet harcı, ehliyet vakıf payı ödemeleri bankalar ile finans kuruluşlarına yapılması gerekmektedir. Bu anlamda yanlış hesaplara yapacağınız para aktarmaları mağduriyetlere yol açabilir.

Yorum yapın