Dolar Ne Olacak? Seçim Sonrası Dolar Euro Altın Ne Olur?

Türkiye 14 Mayıs ile seçime kilitlendi. Ancak tek sorunumuz elbette seçimler değil. Özellikle seçim sonrası dolar ne olacak sorusunun yanıtı merak ediliyor. Son zamanlarda altın kurunda hızlı bir tırmanış bulunuyor. Bunun yanında dolar kuru da yavaş ancak emin adımlarla artışlar yaşıyor. Yani bu hususta atılan adımlar net bir sonuç verebilmiş değil.

Pandemi sonrası ekonomik krize dur diyemeyen Türkiye ekonomisi döviz kurundaki artış ile dar bir boğaza girdi. Bu aşamada ekonomi kurmayları özellikle artan dolar kuru için çalışmalar yaptı. Böylelikle dövize endeksli kur korumalı mevduat hesabı atılan adım sonrası dolar duraklamasına rağmen yine çözüm olmadı. Zira bu yolda atılan adımlar neticesinde kayıplar çok daha fazla oldu. Zira seçimler ile döviz kurunun durumu, sonraki aşamada özellikle dolar kuru ne olacak sorularına yanıtlar aranmaya başlandı.

Özellikle altın kurunun hızlı yükselişi seçim öncesinde dikkatleri üzerine çekiyor. Zira yatırım uzmanları altın için Ağustos aylarında 1500 TL seviyelerine ulaşacağı yönünde yorumları bulunuyor. Güncel olarak 1120 TL seviyelerinde hareket eden altının gram fiyatı özellikle seçim sonrası ne olacağını düşündürüyor. Zira uzmanlar alım zamanı olduğu yönünde fikirlerini sunarken yatırımcı ikilemde. Küçükte olsa yatırımını ne yapacağını bilemeyenlerin sayısı oldukça fazla.

Dolar Ne Olacak? Seçim Sonrası Dolar Euro Altın Ne Olur?
Dolar Ne Olacak? Seçim Sonrası Dolar Euro Altın Ne Olur?

Seçim Sonrasında Dolar Ne Olacak?

Merkez Bankasının son anketinde yıl sonu dolar kuru tahmininin 22,91 TL olacağı yönünde. Bu anlamda tahminleri hiç tutturamayan bir Merkez Bankasından bahsetmek mümkün. Böylelikle daha yüksek tutarlarda olması muhtemel. Ancak seçim sonrası atılacak adımlar önemli. Zira seçim sonrası bir hükümet değişikliğinde döviz kurunu etkileyecek olan iki önemli unsur bulunuyor. Bunlar;

  • Dövize endeksli dolar kurunun kaldırılması
  • Faiz artırımına gidilmesi

Faiz artırımına gidilmesi halinde en önemli husus Türk Lirasının değer kazanacağıdır. Kazanan TL ile dolar kuru düşecektir. Ancak faiz düşürmenin döviz kurlarına vermiş olduğu etki ortada. Son olarak ABD Merkez Bankası FED faiz artırımına gitti. Sonrasında ise TCMB faizi sabit tuttu. Ve Alman Deutsche Bank hisselerinin çakılması devam eden diğer bir süreç. Bu aşamada Dolar ne olacak sorusuna yanıt vermek imkansız görünmektedir.

Dolar Ne Olacak? Seçim Sonrası Dolar Euro Altın Ne Olur?
Dolar Ne Olacak? Seçim Sonrası Dolar Euro Altın Ne Olur?

FED Son toplantısında faiz artırma kararı aldı. Zira 2007 yılından bu yana en yüksek faiz oranına ulaşan bir ABD merkez bankası bulunuyor. Bunun en büyük nedeni ABD’deki enflasyonla mücadele. Zira ABD’de enflasyon geri çekilmesine karşın yüzde 6 seviyelerinde iken faiz artırımına gidiliyor. Ancak Türkiye’de enflasyon rakamları % 50 – 60 seviyelerindeyken faiz indirimi söz konusu ediliyor. Bu aşamada Türk Lirasının değer kaybı ortaya çıkıyor.

Önümüzdeki süreçte bir değişiklik olmaması halinde muhtemel olarak Dolar kuru karşısında TL’nin daha çok değer kaybı yaşayacağı yönünde. Özellikle artan enflasyon ile alım gücü düşen dar gelirlinin durumu ortada. Asgari ücrete zam yapılması gündeme gelmiş olsa da bu durum Temmuz ay’ına kadar şimdilik rafa kalkmış durumda. Zira Asgari ücretliler kadar diğer emek gücüne gelen zammı alamayan memurlar ve memur emeklileri de yapılacak zammı merak ediyor.

Yorum yapın