Çiftçiye Sulama Desteği Ne Kadar Verilecek? Şartları Belli Oldu?

Seçime günler kala Tarım ve orman Bakanlığı çifçiye sulama desteği ödenmesi konusunda adım attı. Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Desteklenmesine İlişkin Uygulama Tebliği sulama desteğinin şartlarını ortaya koydu.

Tarımsal amaçlı olarak sulama yapan çiftçiye destekleme müjdesi geldi. Buna göre Tarımsal üretimde kullanılan su için desteklemeler yapılacak. Zira bu konuda Cumhurbaşkanı kararı ile üreticiye su kullanım hizmet bedellerinin yüzde 50 si oranında destek kararı alınmıştı. Gündem çiftçiler ile sulama desteği oldu.

Sulama Desteği Şartları Neler?

Resmi Gazetede yayımlanan teliğde sulama birliği ve kooperatiflerce sulama sahalarında üretim yapan çiftçiye su kullanım desteği, şartları ve Usulleri ile esasları düzenlendi. Bu aşamada destekten faydalanacak çiftçide bulunması gereken şartlar şu şekilde oldu.

  • ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine kaydının olması
  • ÇKS kaydı verilerinin sistem ile uyumlu olması
  • Üretim sezonunda çifçinin su kullanım bedelinin % 50 sini takvime uygun şekilde ödemesi
  • % 50 oranının sulama birliği yada kooperatifine aktarılması için mavafakatname ile başvuru yapılması

Bakanlık Ödeme Yapacak

Tarımsal üretimde su kullanım hizmetinin geri kalın yüzde 50 kısmının ödenmesi için ilgili kurumlarca yapılan icmaller Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının ilk haftasında Bakanlığa gönderecek. Bu aşamada Bakanlık bütçesi dahilinde ödeme yapacak.

Ön ödemeli ve yüklemeli kartlarda ihtiyaca göre hesaplanırken, bu hesaplanan miktar üzerinde su yüklemesi yapılmayacak.

Tarımsal su desteklemelerinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri askı, itiraz, değerlendirme süreçlerinde bulunacak. Bu değerlendirmeler sonrası ortaya çıkacak icmalleri yılda dört kez Bakanlığa gönderecek. Bakanlık bu icmaller ile bütçesi dahilinde ödemeler yapacak. Ayrıca yayınlanan tebliğ ile su desteklemesi 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Tarım ve orman Bakanlığına bağlı olarak çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere ihtiyaçlarına binaen desteklemeler zaman zaman yapılıyor. Bu anlamda Ocak 2023 tarihinden itibaren çiftçiye verilmesi planlanan sulama desteklerinde icmallar üzerinden bakanlık ödeme yapacak. İl ve ilçe müdürlükleri yılda dört kez topladıkları icmalleri bakanlığa gönderecek. Bakanlık böylelikle çiftçiye ödemek yapacak.

Yorum yapın