Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

İyileştirmeler ile birlikte asker öğretmen maaşı ne kadar sorgulamaları merak ediliyor. Temmuz 2023 yılında Asker Öğretmen olarak görev yapacakların maaşları ve ayrıntıları içeriğimizde yer almaktadır.

Yedek Subay olarak görev yapanlar asker öğretmen maaşı ne kadar sorusuna yanıt aramaktadır. Nitekim doğu bölgesinde öğretmen ihtiyacı asker öğretmenlik ile giderilmeye çalışılan yollardan sadece bir tanesidir. Kısa süreli de olsa asker öğretmen olarak görev yapanlar maaş almaktadır.

Askerlik görevini yedek subay olarak yapan kesim bulunur. Bu kesime doğal olarak aylık olarak maaş ödemesi gerçekleştirilmektedir. Ancak doğu bölgesinde öğretmen ihtiyacına binaen öğretmen olarak görevlendirilen yedek subaylar bulunmaktadır. Bu kişilere asker öğretmen denilir. Böylelikle burada görev yapacaklar asker öğretmen maaşı ne kadar sorusuna yanıtlar arar. Yaşam sizleri asker öğretmen olarak beklenmedik okullara yönlendirebilir.

Yedek Subay Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Askerlik görevini öğretmen olarak yapan kişiler bir takım öğretmen maaşı ile asker maaşı üzerinden aylık almaktadır. Tazminatlar asker olarak alınırken hesaplamalarda OYAK kesintisi mevcuttur. Bu anlamda bir öğretmenin maaşından daha fazla bir rakamdan bahsetmek mümkündür. Sınıf öğretmenlerinin üyeliğini aldığı İLKSAN kesintisi askerler için uygulanmamaktadır.

Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Asıl mesleği öğretmen olan asker adayları doğuda bulunan öğretmen açığının kapatılması için asker öğretmen olarak atanmaktadır. Bu kişiler 12 ay boyunca burada öğretmen olarak görev yapar. Öğretmenler gibi hafta sonları, bayram tatilleri, ara tatil ve yaz tatilleri bulunmaktadır. Görevleri sonrasında askerlik tezkeresi de görev yaptıkları okulun bağlı olduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce verilmektedir. Burada görevlerinin karşılığı olarak yedek subay öğretmen maaşı almaktadırlar. Bu aşamada Subay öğretmen maaşı ne kadar sorguları yapılmaktadır.

Asker Öğretmen Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Asker öğretmen maaşı 2023 yılında Ocak ay’ında belirlenen yeni maaş katsayıları ile hesaplanmaktadır. Hesaplamada memur maaş hesaplamaları göz önüne alınır. Ancak tazminat olarak oranı bir öğretmene göre daha fazla olur. Maaş hesaplama derece ve kademesi 9 – 1 dir.

Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Asker Öğretmen Ek Ders Ücreti Alır mı? Hazırlık Ödeneği Alır mı?

Bir diğer merak edilen konu da asker öğretmenlerin ek  ders ücreti alıp alamayacağıdır. Öğretmenler standardında hem maaş karşılığı hem ders karşılığı ücret almaktadır. Ancak asker öğretmenlerde durum böyle değildir. Asker öğretmenler ek ders ücreti almamaktadır. Bunun yanında öğretmenlerin aldığı bir diğer ek ödeme hazırlık ödeneğidir. Tebeşir parası olarak tanımlanan öğretmen hazırlık ödeneği asker öğretmenlere ödenmez.

2023 Asker Öğretmen Maaşı Ne Kadar Oldu?

9. derecedeki lisans mezunu bir asker öğretmenin bekar olması halinde maaş hesaplaması yapıldığında rakamlar şöyledir. Diğer hesaplamada kullanılan hususlar ise 1 yıllık kıdem, eş ve çocuk yardımı yoktur. Görev yeri Van Çaldıran olarak işaretlenmiştir. Bu aşamada 2023 Asker Öğretmen maaşı net olarak 15 bin 279 lira olmaktadır. Hesaplamalarda küçük farklılıklar olabilir. Son yapılan uzman öğretmen gibi unvanlar askerler için geçerli değildir. Bu yüzden normal öğretmen maaşı üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır.

Temmuz ayında yapılan iyileştirmeler neticesinde asker öğretmen maaşları da artış gösterdi. Bu aşamada istihaklar toplamı 28 bin lira olan öğretmen askerler 2 bin 360 lira kesintiye uğruyor. Böylelikle 2023 yılı Temmuz ay’ı asker öğretmen maaşı 25 bin 645 TL civarlarında oluyor

Yorum yapın